godlo
herb kolor

Zosia Skawińska (4b), Weronika Bugla (2cG) oraz Alicja Pytlik (3aG) wzięły udział w XI Powiatowym Festiwalu Twórczości Artystycznej – kategoria recytacja. Uczennice prezentowały 2 utwory, wiersz oraz fragment prozy. Miło nam ogłosić, że tytuł laureata zdobyły: Zosia Skawińska i Alicja Pytlik. Uczennice zostały zaproszone do udziału w Koncercie Laureatów – 24 maja w Raciborskim Centrum Kultury, podczas którego oficjalnie zostaną ogłoszone wyniki. Opiekunem uczennic była Ewa Koczwara, nauczyciel j. polskiego

23 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, który został ustanowiony w roku 1995 przez UNESCO i ma na celu przede wszystkim promocję czytelnictwa. Tegoroczne hasło przewodnie: „Czytanie jest moim prawem.” stanowiło wprowadzenie do lekcji języka polskiego, ponieważ w historii Polski były czasy, kiedy to Polacy nie mieli prawa do czytania książek w języku ojczystym. Uczniowie podczas lekcji języka polskiego rozmawiali na temat czytanych przez siebie książek oraz korzyści płynących z czytania. Szukali również odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak wielu ludzi nie korzysta z przysługującego im prawa do czytania.
spellingbeespelling bee logo4 kwietnia 2018 po raz szósty został przeprowadzony w naszej szkole konkurs „Spelling Bee”. Osiemnastu uczniów klas czwartych walczyło, literując angielskie słówka. W pierwszej części uczestnicy zapisywali literowane przez nauczyciela słowa. Drugi etap konkursu polegał na wylosowaniu przez ucznia słówka i „przespellingowaniu” go. Rywalizacja była bardzo zacięta i emocjonująca. W finałowej, trzeciej części, uczniowie odgadywali słowa z wylosowanych obrazków i literowali je po angielsku.

Nad przebiegiem konkursu czuwały mgr Aldona Piszczan oraz mgr Ewa Folęga.

Zwycięzcami szkolnego etapu konkursu okazały się:

I miejsce - Blanka Mazur 4b II miejsce - Oliwia Gronowicz 4a III miejsce - Anna Bors 4a

Maria Zembaty 4c

16 kwietnia Blanka M. i Oliwka G. będą reprezentowały naszą szkołę na Międzyszkolnym Konkursie „Spelling Bee” w Szkole Podstawowej nr 4. Trzymamy kciuki i życzymy: Good luck!!!!!!

euroweekW dniach 7-11 kwietnia 2018 uczniowie klas V i  VI wzięli po raz pierwszy udział w warsztatach językowych ”Euro Week – Szkoła Liderów” w Bystrzycy Kłodzkiej. Opiekę nad uczniami sprawowały mgr Aldona Piszczan i mgr Sabina Kubiak. W Bystrzycy Kłodzkiej spotkali się uczniowie z Brzezinki, Wisły, Łan i Raciborza.

Pięciodniowe zajęcia były prowadzone w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i ćwiczeń praktycznych, kształtujących postawę przedsiębiorczości i kreatywności.

Warsztaty prowadzili wolontariusze z Kolumbii, Wietnamu, Chin, Indonezji, Łotwy, Turcji oraz Indii, porozumiewali się  z uczestnikami głównie w języku angielskim. Zapoznawali uczniów z kulturą, tradycjami, religią i zwyczajami swoich krajów.  Uczyli także podstawowych zwrotów grzecznościowych w swoim ojczystym języku. Dużym zainteresowaniem cieszyły się lekcje tańca. Bollywood i salsa podbiły serca nas wszystkich.


Program zajęć obejmował 5 bloków tematycznych:

  • „Praca w grupie”,
  • „Europa – stosunki międzynarodowe”,
  • „Kierowanie” ,
  • „Liderowanie”,
  • „Kultury świata”.

deutschmeister23 marca 2018 r. odbył się IV szkolny konkurs z języka niemieckiego: "Deutschmeister". Celem konkursu było zachęcanie uczniów do doskonalenia umiejętności językowych oraz poszerzanie wiedzy na temat kultury i tradycji krajów niemieckojęzycznych. Konkurs cieszył się wielkim zainteresowaniem wśród uczniów, wzięło w nim udział 48 uczniów klas III, IV, V i VI. Uczestnicy poszczególnych klas zmagali się z zagadnieniami adekwatnymi do ich poziomu wiedzy ale też wykraczającymi poza ich program nauczania.

Organizatorami tego wydarzenia byli nauczyciele z języka niemieckiego: p. Katarzyna Burger, p. Joanna Tarnowska, p. Elżbieta Wolska oraz p. Janusz Jureczko.

A oto laureaci konkursu:

Grupa uczniów z klas V i VI przebywała na 5-dniowych intensywnych warsztatach językowych w Bystrzycy Kłodzkiej. Wyjazd został zorganizowany w ramach innowacyjnego projektu "EuroWeek - szkoła Liderów". 
Wolontariusze z różnych, często egzotycznych krajów, prowadzą kreatywne zajęcia w j.angielskim.
Opiekunami 20 osobowej grupy są anglistki z naszej szkoły: p. Aldona Piszczan i p. Sabina Kubiak.
Zachęcamy do obejrzenia naszych relacji filmowych.

wielkanocna siatkaW środę, 28 marca w naszej szkole siatkówka cieszyła się wielkim zainteresowaniem bowiem rozgrywany był Wielkanocny Turniej Dwójek Siatkarskich chłopców i dziewcząt klas V. VI. VII i II gim. Zawody przygotowały i prowadziły nauczycielki wf, panie Donata Wypiór i Małgorzata Frątczak. Zwycięskie zespoły otrzymały medale i dyplomy a wszyscy uczestnicy częstowali się słodkościami. Oto poszczególne wyniki:

ekostworki6 marca 2018r. nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej: mgr Izabela Kuźnik oraz mgr Izabela Lechowicz ogłosiły Szkolny Konkurs Plastyczny pt. „Maskotka z odpadów – Stworek”. Konkurs idealnie wpisuje się w ideę ekologii i propaguje wykorzystywanie odpadów w celach edukacyjno-wychowawczych. Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas I – III i cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 4 kwietnia. Wiele prac zaskakiwało pomysłowością i było niezwykle interesujących. Aż się wierzyć nie chce, jakie kapitalne rzeczy można wykonać z zdawałoby się do niczego niezdatnych już materiałów!

Szkoła Podstawowa nr 18
im. Książąt Raciborskich 
47-400 Racibórz
ul. Ocicka 52

Gościmy

Odwiedza nas 331 gości oraz 0 użytkowników.

Logowanie

Szkoła na Facebooku
Kanał filmowy
Google+