Co roku 2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jego nasilenie. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet.

W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu wiele budynków zwykle zostaje podświetlonych na niebiesko. To wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami.

W związku z tym, iż w tym roku dzień ten przypada w niedzielę, w Szkole Podstawowej nr 18 w Raciborzu obchody miały miejsce w piątek 31 marca. Tegorocznym motywem przewodnim był element puzzla.

Już przez cały tydzień powstawała wielkoformatowa kolorowanka, która została stworzona specjalnie na tę okoliczność. Każda klasa w szkole otrzymała jedną część układanki, którą kolorowali wszyscy uczniowie różnymi odcieniami niebieskich kredek. Po połączeniu puzzli, efekty wspólnej pracy można było podziwiać na korytarzu głównym szkoły.

W tym dniu królował szeroko pojęty odcień błękitu, co było widoczne szczególnie w ubiorach uczniów i nauczycieli. Na przerwach każdy mógł skorzystać ze stanowiska do malowania twarzy i zanieść do domu na rączce lub policzku stempel z motywem puzzla. Każda klasa również obejrzała krótki film na temat spektrum autyzmu.

W tym roku, po raz pierwszy zorganizowany został wspólny happening szkolny.

Na szkolnym patio, zebrali się uczniowie naszych klas ubrani na niebiesko i wszyscy razem ułożyli motyw puzzla. Wspólna akcja została nagrana z lotu ptaka. Film został nagrany dronem, którym sterował nasz przyjaciel szkoły – pan Daniel Wójcik. Celem akcji było zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Kampania przyczynia się również

do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

W tym dniu nie zawiodła nas pogoda ducha jak i aura, która również nam dopisała i w tym szczególnym dniu nawet niebo przybrało się w błękit.

Ten eksperyment pokazał, że w grupie siła i społeczność szkolna potrafi się zintegrować i zjednoczyć.

Cała akcja powstała z inicjatywy zespołu nauczycieli współorganizujących proces kształcenia, w skład którego wchodzą: Weronika Fichna, Beata Granieczny, Justyna Henek- Wypior, Iwona Marciniecka i Małgorzata Zimowska- Żylak.

Należą się również podziękowania dla pani Iwony Kuźmicz, która uwieczniła to wydarzenie na fotorelacji

Podobne wpisy