herb kolor
godlo
Witajcie!

na wakacje polecamy numer "Dyzia" (2/98)
a w nim wywiady, recenzje, sport, reportaże z wycieczek i komersu
oraz "Małe Dyzio" - m.in. wykreślanki
"EkoDyzio" - dieta by Ann,
"EuroDyzio" - reportaże w wymiany w Roth i z Euroweek.

życzymy miłej lektury !

redakcja "Dyzia"
Attachments:
Download this file (Dyzio 98 26.06.2018.pdf)Dyzio 98 26.06.2018.pdf[ ]7915 kB
exclamation point 507768 640Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 im. Książąt Raciborskich w Raciborzu zawiadamia rodziców przyszłej klasy IV sportowej w roku szkolnym 2018/2019, że szkoła - wychodząc naprzeciw potrzebom rodziców uczniów klasy sportowej - umożliwia skorzystanie z bezpłatnych badań lekarza sportowego. Terminy badań zostały wysłane pocztą elektroniczną do rodziców (są to dni 11 i 16 lipca). Obowiązuje skierowanie od lekarza rodzinnego.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało specjalny „Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. Opracowanie jest dostępne na stronie internetowej ministerstwa. Można w nim znaleźć wszystkie najważniejsze informacje, istotne dla rodziców i opiekunów, dotyczące przygotowań do wyjazdów na letni wypoczynek.
Przypominamy również adres pod którym można sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku: www.wypoczynek.men.gov.pl

Życzymy wszystkim udanego i bezpiecznego wypoczynku

gra_miejskaW bardzo upalnym, ostatnim dniu kalendarzowej wiosny uczniowie klas siódmych SP18 uczestniczyli w raciborskiej grze miejskiej łączącej treści matematyczno – historyczne, której twórcami są ich starsi koledzy, uczniowie klas III G3, a pomysłodawczynią ich koleżanka, uczennica klasy III b G3, Oliwia Pytlik.
Uczestnicy gry, spacerując ulicami naszego miasta skanowali zakodowane kodami QR zadania umieszczone w różnych charakterystycznych punktach Raciborza, poznając w trakcie gry np. historię Wawrzyńca z Raciborza (PWSZ), legendę o najeździe Tatarów (Zamek Piastowski), okoliczności ufundowania Kolumny Maryjnej i historię arcybiskupa Gawliny (Rynek), podziwiali architekturę gotyku na przykładzie kościoła NMP, poznali układ murów miejskich oraz funkcję charakterystycznej baszty, a w drodze powrotnej, przechodząc obok pomnika Arki Bożka, dowiedzieli się nieco o historii współczesnej Śląska i Raciborza.
Nad stroną merytoryczną zadań czuwali nauczyciele SP18 - mgr M. Bugiel oraz dr N. Mika.
Grze miejskiej oczywiście towarzyszyła rywalizacja, która wyłoniła ostatecznych zwycięzców z poszczególnych klas:
Patrycję Kubek z klasy 7a, Karolinę Kowalczyk z 7b i Kacpra Olszynę z 7c.
Najaktywniejsi uczestnicy gry zostali nagrodzeni cząstkowymi ocenami z aktywności już na przyszły rok szkolny - 2018/2019.
6 czerwca w Domu Kultury ,,Strzecha” w Raciborzu odbyło się międzyszkolne spotkanie Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Jak co roku na spotkaniu zostały wręczone nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego, którego w tym roku tytuł brzmiał ,,Racibórz moja mała ojczyzna”. Wśród nagrodzonych nie zabrakło uczniów naszej szkoły: Małgorzata Jastrzębska VII a, Iwan Vulpe II a oraz Adrian Lach V a. Międzyszkolne spotkanie TPD to również okazja do uhonorowania osób, które najbardziej zasłużyły się w pracy na rzecz dzieci. Dyplom ,, Przyjaciela Dziecka” otrzymała Pani Joanna Kulpok, statuetkę oraz odznakę ,,Przyjaciela Dziecka” otrzymała Pani Lilianna Zolisz. Kolejną osobą, która została uhonorowana odznaką ,,Przyjaciela Dziecka” za wyróżniająca pracę na rzecz dzieci została Pani Ewa Koczwara. W spotkaniu uczestniczyły również inne szkoły z Raciborza i powiatu raciborskiego. Na gali Towarzystwa Przyjaciół Dzieci obecni byli zaproszeni goście: nauczyciele, uczniowie oraz dyrektorzy szkół. Galę uświetnili swoją obecnością wręczający nagrody Prezes Śląskiego Oddziału TPD w Katowicach Pan Jan Wiesiołek oraz Prezydent Miasta Racibórz Pan Mirosław Lenk.
mediatorW SP18 zakończył się kurs o intrygującej nazwie: „Szkolny Mediator Rówieśniczy”. Wyłonił on kilkunastu uczniów, którzy od nowego roku szkolnego będą pełnić rolę szkolnych mediatorów i rozjemców wśród swoich koleżanek i kolegów, wspierając tym samym wychowawców i pedagogów w rozstrzyganiu sporów wymagających chłodnej i wyważonej oceny osoby spoglądającej na dany konflikt z boku.

Uczniowie ci przeszli trening komunikacji, aktywnego słuchania i zadawania pytań. Doświadczyli ról bycia rozmówcą, obserwatorem i mediatorem. Ćwiczyli umiejętności społeczne zgodne z oczekiwaniami nowej podstawy programowej.
Projekt wprowadzania mediacji rówieśniczych w szkołach odbywa się pod patronatem Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie i Polskiego Towarzystwa Mediacji. Trenerem z ramienia ORE była mgr Marzena Bugiel, nauczyciel matematyki w SP18. Kurs trwał 40 godzin i odbywał się cyklicznie przez całe II półrocze.
Zgubione lub zniszczone podręczniki należy odkupić we własnym zakresie i oddać do szkoły,

W dniu 18.06.2018r. w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Sportu . Uczniowie wzięli udział w rozgrywkach w ringo, piłkę nożną i plażową.  Zmagania  sportowe dostarczyły uczestnikom i kibicom sporą dawkę niesamowitych emocji. Dzisiejszy dzień był wyjątkowy !

Wyniki:

Szkoła Podstawowa nr 18
im. Książąt Raciborskich 
47-400 Racibórz
ul. Ocicka 52

Gościmy

Odwiedza nas 263 gości oraz 0 użytkowników.

Logowanie

Szkoła na Facebooku
Kanał filmowy
Google+