logoprzmSZKOŁA PODSTAWOWA NR 18 IM. KSIĄŻĄT godloherb kolorRACIBORSKICH W RACIBORZU

 

Przesłuchania XI Regionalnego Konkursu Piosenki Dziecięcej „Śpiewać każdy może” trwały dwa dni, 20 i 21 listopada 2018 r. i miały miejsce na scenie Domu Kultury w Knurowie-Szczygłowicach. Po przesłuchaniu ponad 115 wykonawców z całego regionu jury przyznało Gwiazdkom Osiemnastki i solistom zespołu następujące wyróżnienia: II miejsce dla zespołu Gwiazdki Osiemnastki w kategorii zespołów klas 4-8 (ex aequo z zespołem „Sympatyczni” ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Raciborzu), II miejsce dla Julii Wieczorek z SP18 oraz ex aequo II miejsce dla Witolda Piaseckiego z SP18 w kategorii solistów klas 1-3 a także wyróżnienie dla duetu Oliwia i Paulina Gronowicz z SP18 w Raciborzu.

Gwiazdki Osiemnastki to zespół wokalny działający w Szkole Podstawowej nr 18 im. Książąt Raciborskich w Raciborzu. Zespół uświetnia uroczystości szkolne a także reprezentuje szkołę w mieście i poza jego granicami, wykonując zróżnicowany repertuar. Członkami zespołu są uczniowie od najmłodszych klas – niektórzy zaczynali swą gwiazdkową karierę już w drugiej klasie w wieku siedmiu lat i czynili to z sukcesami, wygrywając konkursy w swoich kategoriach. Najstarsi zwykle kończą karierę gwiazdkową w 6-7 klasie i dalej reprezentują szkołę w strojach ludowych, już jako członkowie zespołu folklorystycznego Frelki.

Gwiazdki oraz soliści niejednokrotnie wygrywali konkursy wokalne, w tym m.in. Powiatowy Festiwal Twórczości Artystycznej w Raciborzu, Festiwal Pozytywnych Wartości, konkursy o zasięgu wojewódzkim, regionalnym i diecezjalnym, w tym także konkursy piosenek angielskich.

Do zespołu należeć może każdy chętny, kto tylko ma chęć do pracy i przynajmniej minimum odwagi do występowania przed publicznością. Doświadczenia wyniesione z takich występów uczą radzenia sobie ze stresem, kształtują świadomość swoich możliwości, pozwalają na przeżycia wzlotów i czasem twardych lądowań – a to doskonale przygotowuje np. do szkolnych egzaminów, przyszłych rozmów o pracę itp. Obecnie Gwiazdki to 25 osób od klasy drugiej do ósmej. Zespół założył i prowadzi nauczyciel SP18, Tomasz Hetman.