SZKOŁA PODSTAWOWA NR 18 IM. KSIĄŻĄT RACIBORSKICH W RACIBORZUgodloherb kolor
W ramach cotygodniowego spotkania z bajką do szkolnej świetlicy został zaproszony Pan Dyrektor Mariusz Kaleta, który przeczytał zgromadzonym uczniom, baśń Janiny Porazińskiej pt.: "Szewczyk Dratewka" .Wszyscy znamy baśń o Szewczyku Dratewce, który musiał  wykonać  trzy trudne zadania, aby uratować pannę zamkniętą na wieży przez złą czarownicę. Pomagały mu w tym zaprzyjaźnione z nim zwierzęta. Szewczyk - to historia o chłopcu, który mimo swej pracowitości był bardzo biedny. Miał jednak wspaniałą cechę "gołębie serce" - gdziekolwiek był, tam niósł pomoc. Bajka ta naucza, że zawsze  należy pomagać, gdyż w razie kłopotów nie zostaniemy sami.
wolność „Wolność kocham i szanuję” - pod takim hasłem odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji 100 -lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Oprócz hymnu zabrzmiały: „Rota”, pieśni legionowe, piosenki o ojczyźnie w wykonaniu „Frelek” oraz „Gwiazdek Osiemnastki”. Młodzi aktorzy zaprezentowali m. in. wiersze K.K. Baczyńskiego, K.I. Gałczyńskiego. Wykonawcy zabrali nas w patriotyczną wyprawę w przeszłość i zatrzymując się na przystankach historii, przypominali burzliwe dzieje Polski od rozbiorów po czasy współczesne. Było patriotycznie, biało- czerwono. Ach, zakręciła się łezka w oku...

100listów11 listopada nasza Ojczyzna obchodzić będzie 100 - lecie odzyskania niepodległości. Z tej okazji uczniowie postanowili napisać do Ojczyzny 100 listów na 100-lecie niepodległości. Zawarli w nich słowa pełne wdzięczności, podziwu, miłości i szacunku, a także życzenia m.in. szczęścia, powodzenia, radości i tego, by mogła być dumna ze swoich obywateli. Następnie udekorowali nimi główny korytarz.
Wszystkiego najlepszego, Polsko, Ojczyzno nasza kochana!

euroweek_2018„EuroWeek - Szkoła Liderów” jest językowym programem edukacyjnym, pozwalającym młodym ludziom aktywnie włączyć się w życie dorosłych. Dzięki tej inicjatywie, w dniach 26-30 października 2018 r., uczniowie klas 7 i 8 ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Raciborzu, mieli szansę rozwijać najbardziej cenione w obecnym czasie kompetencje społeczne, takie jak: umiejętność przewodzenia, autoprezentacji oraz pracy w zespole. Aktywne uczestnictwo w zajęciach pokazało dobitnie, że to pokolenie nie jest w stanie nic ograniczyć! Młodzi ludzie są otwarci na cały świat i jego problemy, i świetnie się porozumiewają z rówieśnikami nawet najbardziej egzotycznych kultur!
Zajęcia prowadzone były w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych, konwersacji i praktycznych ćwiczeń przez międzynarodowych szkoleniowców Europejskiego Forum Młodzieży - stowarzyszenia posiadającego wieloletnie doświadczenie w działalności edukacyjnej na rzecz młodzieży. Uczestnicy programu porozumiewali się wyłącznie w języku angielskim, poznawali kulturę i tradycję wielu krajów, takich jak Wietnam, Filipiny, Meksyk, Armenia, Dominikana, Kolumbia, Indonezja, Etiopia oraz Indie. Młodzież była zachwycona pobytem w Międzygórzu, miejscem tegorocznych zajęć.
W marcu 2019 roku zaplanowano jeszcze jeden taki wyjazd dla uczniów klas 5-6 z SP18 w Raciborzu.
Uczennica klasy IIIc gimnazjum, Aleksandra Nosol zdobyła pierwsze miejsce w Wojewódzkim Konkursie Języka Angielskiego pod nazwą English Vocabulary Genius. Konkurs odbył się 26 października 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Ziemi Radlińskiej w Radlinie, wyniki zostały przesłane tydzień później pocztą elektroniczną. Konkurs polegał na napisaniu w ciągu 40 minut testu składającego się z 200 wyrażeń w języku angielskim. Ola nie popełniła ani jednego błędu, poradziła sobie też z presją czasu. Jej sukces jest tym większy, że w konkursie wzięło udział aż 225 uczniów. Oprócz Oli z naszej szkoły w zmaganiach konkursowych wzięli udział: Maciej Lorenz (IIIcG), Wiktoria Wilusz (IIIaG) oraz Zofia Wierzbicka (IIIcG). Warto dodać, że Maciejowi i Wiktorii zabrakło jednego punktu do podium. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa, a Ola zostanie uhonorowana na uroczystej Gali Wręczenia Nagród, która odbędzie się 26 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Ziemi Radlińskiej w Radlinie. Opiekunem uczniów była Monika Pytel.
bibliotekaPodczas lekcji języka polskiego uczniowie klasy Va, Vb i Vc oraz VIIIa udali się do biblioteki szkolnej, gdzie na nich czekali bibliotekarze p. Dominika Karpińska i p. Marek Walczuch. Na początku zostali podzieleni na grupy, a następnie przystąpili do rozwiązywania różnych zagadek i quizów, a także odpowiadali na pytania związane ze znajomością lektur szkolnych, księgozbiorem, pracą biblioteki itp.
Spotkanie odbyło się w ramach obchodów akcji pt. "Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych".
Szkoła na Facebooku
Kanał filmowy
Google+