Szkoła Podstawowa nr 18
im. Książąt Raciborskich


patrykW poniedziałkowe przedpołudnie irlandzki skrzat Leprechaun ponownie zawitał do 18stki, chowając w różnych szkolnych zakamarkach mnóstwo koniczynkowych naklejek i czekoladowych monet. Okazało się również, że nasz gość jest fanem nowoczesnych technologii, ponieważ dla klas starszych przygotował QR cody z zaszyfrowanymi zadaniami i również ukrył je w szkole. Na długiej przerwie na korytarzach zaroiło się od ubranych na zielono uczniów i rozpoczęło się wielkie szukanie skarbu. I jak to w życiu bywa niektórzy upolowali sporo, a innym nie dopisało szczęście. Ważne jednak, że wszyscy dobrze się bawili i w praktyczny sposób poznawali irlandzką kulturę i zwyczaje.

Zwycięskie klasy to:

W kategorii klas I-III - IIIa

W kategorii klas IV - VI - VIa

W kategorii klas VII i gimnazjum - VIIa

Gratulujemy zwycięskim klasom, dyplomy wręczymy na najbliższym apelu wychowawczym.

Konkurs zorganizowały: p. Ewa Folęga i p. Magdalena Podhajska

dzienotwarty17 marca 2018 roku w naszej szkole odbył się po raz drugi Dzień Otwartych Drzwi dla przedszkolaków i ich rodziców. Przybyłych gości na szkolnej auli przywitała pani dyrektor. Tam też wysłuchali występu zespołu ,,Frelki”, którym opiekuje się mgr Aleksandra Fleger. Następnie wszyscy udali się na salę gimnastyczną na gry i zabawy sportowe przygotowane przez mgr Jolantę Smaź, mgr Małgorzatę Frątczak i mgr Małgorzatę Kosmalę.

Dzieci miały też możliwość zwiedzenia szkoły oraz wzięcia udziału w różnorodnych zajęciach. Były to zabawy plastyczne w edukacji wczesnoszkolnej, na których ozdabiały pisanki i kolorowały obrazki na tablicy interaktywnej pod opieką mgr Izabeli Lechowicz i mgr Iwony Marcinieckiej. Natomiast w drugiej sali edukacji wczesnoszkolnej wykonywały zajączki wielkanocne i bawiły się, wykorzystując tablicę interaktywną. Nad ich pracą czuwały mgr Magdalena Stolarz i mgr Danuta Ruczaj.

Dzieci mogły również popróbować swoich sił kulinarnych przy pieczeniu ciasteczek. Czuwały nad tym panie mgr Izabela Kuźnik, mgr Maria Brajtszedel oraz mgr Aldona Uchańska – Oleksy. Wielu przedszkolaków udało się do sali komputerowej na zabawy z kodowania pod okiem mgr Janusza Jureczki. Poza tym dzieciaki brały udział w zajęciach z języków obcych- angielskiego (mgr Ewa Folęga), niemieckiego (mgr Elżbieta Wolska, mgr Katarzyna Butger i mgr Joanna Tarnowska) i hiszpańskiego (mgr Ewelina Szymiczek). Dużym zainteresowaniem cieszyły się też eksperymenty przyrodnicze, przygotowane przez mgr Joannę Klinos i mgr Dorotę Waniek oraz zabawy matematyczne kierowane przez mgr Bogusławę Niedzielską, a także mediacje rówieśnicze prowadzone przez mgr Marzenę Bugiel. Dodatkową atrakcją było malowanie twarzy przez mgr Ksenię Wenerską. Po wysiłku intelektualnym dzieci mogły odreagować bawiąc się w sali Radosnej Szkoły lub w świetlicy.

Rodzice klas trzecich upiekli dla przedszkolaków i ich rodziców ciasta, którymi można było poczęstować się w szkolnej kawiarence, a dodatkowo wypić kawę, herbatę lub sok. Wielu rodziców zatroskanych o edukacje szkolną swojego dziecka, miała również możliwość rozmowy z nauczycielkami edukacji wczesnoszkolnej oraz z dyrekcją.

Goście i gospodarze byli bardzo zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu.
20180312 120217 W dniu 12.03.2018 r odbyly się warsztaty z prorientacji zawodowej ,Wybieram zawód i szkołe"- miały na celu rozpoznanie przez uczniów klasy trzeciej gimnazjalnej swoich predyspozycji zawodowych poprzez różnego rodzaju ćwiczenia. W ramach zajeć mlodzież została tez zapoznania z wymogami rekrutacji do szkół średnich oraz z ofertą edukacyjną szkół średnich min.z zasadami przyjęć do klas profilowanych, zawodowych w szkołach średnich i technikach .
wos16 marca 2018 r. w murach I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu odbył się XII Powiatowy Konkurs Wiedzy o Społeczeństwie. Naszą szkołę reprezentowało pięciu uczniów: Weronika Bugla (2cG), Zofia Wierzbicka (2cG), Beniamin Zajonz (2cG), Monika Homola (3aG) i Mateusz Kubita (3aG). Tematem tegorocznej edycji konkursu były polskie drogi do niepodległości. Konkurs był dwuetapowy – uczniowie pisali test wiedzy, a następnie trzy najlepsze osoby odpowiadały na pytania komisji. W tym roku w konkursie wzięło udział wiele szkół z całego powiatu, konkurencja była duża. Zwycięzcą konkursu została Mateusz Kubita, który okazał się bezkonkurencyjny – zdobył I miejsce dużą przewagą punktów. Za swoją wiedzę i ogromny wkład pracy został nagrodzony pięciodniowym wyjazdem studyjnym do Strasburga. Oprócz laureatów I, II i III miejsca komisja przyznała tytuły finalistów osobom, które zajęli IV i V miejsce. Finalistą IV miejsca został również nasz uczeń – Beniamin Zajonz. Do konkursu uczniów przygotowała Aleksandra Fleger – nauczyciel j. polskiego, historii i wos.
IMG 20180319 180717 018 marca 2018 roku odbył się szkolny konkurs recytatorski dla uczniów klas I - III. Recytowali oni wiersze związane z hasłem ,,Szkoła w poezji”. Ich występy oceniała komisja w składzie pani Beata Goździk, pani Grażyna Mamczur oraz pani Danuta Ruczaj. I miejsce zajęła Anna Mielimąka recytująca wiersz Jana Brzechwy pt. ,,Atrament”. Będzie ona reprezentowała naszą szkołę w XIX Powiatowym Konkursie Recytatorskim dla uczniów klas I-III.

Wyniki konkursu:


Lp.

Imię i nazwisko

Klasa

Miejsce

  Anna Mielimąka

III c

I

  Agnieszka Szałek

I c

II

  Amelia Machalska

III a

II

  Liliana Płonka

II a

III

  Szymon Barabasz

I b

III

auschwitzW dniu 9.03 klasy 3aG i 3bG pod opieką swoich wychowawców pojechały na wycieczkę do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Uczniowie w ciszy i zadumie zwiedzili muzeum jako symbol Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach i innych narodowościach. Oprócz zwiedzania obu części byłego obozu - zarówno Auschwitz I jak i Auschwitz II-Birkenau, uczniowie mieli okazję zobaczyć dokumentalne filmy z tego tragicznego okresu. Wycieczka ta pewno pozostawiła na wszystkich uczestnikach niezatarte wrażenie…
nauka_jest_fajnaW środę 14 marca uczniowie klas czwartych wzięli udział w warsztatach organizowanych przez Partnera Edukacyjnego międzynarodowego projektu edukacyjnego firmy Henkel, pod nazwą "Nauka jest fajna". Warsztaty miały formę zajęć laboratoryjnych. Uczniowie mieli możliwość wyprodukowania kleju ze skrobi i wody, dowiedzieli się, że do wykrywania skrobi można użyć jodyny i tym sposobem wykrywali skrobię w produktach żywieniowych. Każdy uczestnik uzupełniał karty pracy i dostał pamiątkowy dyplom oraz książeczkę z opisem doświadczeń, które można przeprowadzić w domu. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w zajęcia i wyszli zadowoleni. Warsztaty zorganizowały nauczycielki przyrody Sława Mądrzyńska-Galińska i Małgorzata Jakubowska

patron26 lutego w kalendarzu uroczystości szkolnych zapisał się w Szkole Podstawowej nr 18 im. Książąt Raciborskich jako święto patronów placówki. Zamiast normalnych lekcji w szkole odbył się uroczysty apel oraz niecodzienne zajęcia tematycznie związane z raciborskimi władcami.

Dzień rozpoczął się od uroczystego apelu, podczas którego młodsi uczniowie poznali sylwetki wybranych raciborskich książąt w rymowanej formie. Przybyli na uroczystość książę wraz z księżną przywitali wszystkich zebranych i życzyli owocnej i ciekawej zabawy z okazji święta szkoły. Uczniowie z kolei przygotowali dla książęcej pary dary od każdej klasy, które ceremonialnie złożono przed dostojnymi gośćmi.

Po apelu miały miejsce różnego rodzaju zabawy i zajęcia związane z patronami raciborskiej „osiemnastki”. Klasy gimnazjalne wysłuchały prelekcji o przydomkach książąt raciborskich z rodów Piastów i Przemyślidów, inni w tym czasie konkurowali w rycerskim turnieju sportowym, gdzie ważniejsza była współpraca między uczniami i szarmanckie maniery niż wynik czasowy. W auli „Frelki” uczyły raciborskich piosenek ludowych a szkolny teatrzyk prezentował sztuki krótkie, acz treściwe, związane z książętami różnorakiego asortymentu. Odbywały się także zajęcia dziennikarskie, plastyczne, informatyczne i taneczne – gdy na drugiej sali gimnastycznej uczniowie tańczyli mocno uwspółcześniony taniec dworski – popularną „belgijkę”. Wszystkie zajęcia odbywały się kilkakrotnie, tak by każda klasa mogła wziąć w nich udział.

Świętując dzień patrona co roku uczniowie przebierają się w stroje historyczne. Tym razem tematem przewodnim brzmiał „Wieś tańczy i śpiewa”, zatem szkolne korytarze wypełniły się kolorowymi strojami ludowymi. Nie mogło oczywiście zabraknąć pięknych dam dworu i dzielnych rycerzy.

Dzień patrona szkoły to dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 18 święto, w trakcie którego nie trzeba wyłącznie wystawać na szkolnych apelach, ale w formie gier i zabaw oraz ciekawych zajęć poznawać sylwetki swoich patronów.

Szkoła na Facebooku
Kanał filmowy
Google+