Szkoła Podstawowa nr 18
im. Książąt Raciborskich

mikolaj6.12. to w Szkole Podstawowej nr 18 dzień szczególnie radosny. Dzieci czekały z utęsknieniem na Mikołaja. Na apelu na szkolnym korytarzu zebrały się wszystkie klasy I-III wraz ze swoimi wychowawczyniami. Szkolnym zwyczajem rozpoczęcia przygotowań do świąt Bożego Narodzenia jest zapalenie światełek na szkolnej choince. Czyni to zawsze Mikołaj. Gałązki choinki uginały się od ozdób wykonanych własnoręcznie przez dzieci z młodszych klas. Pani Ilona Jaskot wraz z klasą Ic przygotowała program artystyczny z wesołymi świątecznymi piosenkami i wierszykami. Mikołaj w podzięce za występ obdarował wszystkie dzieci słodkimi niespodziankami. Uczniowie, aby uczcić ten radosny dzień, starały się upodobnić do małych Mikołajków. Na szkolnych korytarzach nie brakowało dzieci w czerwonych czapeczkach i czerwonych ubraniach. W klasach radośnie i gwarno było do końca zajęć.
uprzejmoscW dniu 01.12.2017r odbył  się  szkolny  Dzień Uprzejmości i Życzliwości.  Celem   akcji było  propagowanie wśród uczniów właściwych wzorców zachowań oraz  kultury osobistej. Uczniowie w tym dniu przyozdobili swoje ubrania zieloną czterolistną koniczynką- symbolem szczęścia i dobrej passy. Na ścianach korytarza szkoły, na przygotowanym papierze,  uczniowie mogli wpisywać miłe słowa, pozdrowienia i podziękowania innym uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły. Miłym i gorącym pozdrowieniom towarzyszyło hasło: „Nie bójmy mówić miłych słów”.  Na lekcjach w tym dniu odbyło się głosowanie na najbardziej życzliwego i kulturalnego ucznia w klasie.  Cała akcja jak co roku spotkała się z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony uczniów. Miłe słowa, życzenia i podziękowania towarzyszyły nam przez cały dzień pobytu w szkole. Sprawiły nam wszystkim wiele radości, uśmiechu i wprawiły w dobry nastrój. 
field 1447690 640W dniu 27.11.2017 na terenie szkoły odbył się I etap Konkursu pn,,Bezpieczne Rolnictwo Powiatu Raciborskiego -Xedycja dla uczniów z terenu raciborskiego z zakresu wiedzy o bezpieczeństwie i higienie pracy w rolnictwie ,p.poż  oraz ochronie środowiska odbywającego się pod patronatem Starosty Powiatu Raciborskiego.Finał konkursu został zorganizowany przez Kase Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego .W finale wzięło udział z naszej szkoły 5 uczniów min.z kl.2cNatalia Uherek,Zofia Wierzbicka,Jakub Wierzgoń ,Ryszard Łukaszewicz, z klasy 3b Monika Grzegorczyk.  Podczas finału uczniowie rozwiązywali test z zakresu wiedzy o bezpieczeństwie i higienie pracy i ochronie środowiska.Test składał się z 30 pytań .O zwycięstwie w konkursie decydowała liczba zdobytych punktówi czas wypełnienia testu.W komisja w składzie przewodniczący Agnieszka Plaskacz /starszy specjalista ds.Prewencji ze strony Starostwa i członek komisji DorotaKotwica /pedagog szkolny /przynano 1 miejsce Zofia Wierzbicka ,2 miejsce Monika Grzegorczyk i 3.miejsce Natalia Uherek .
tabliczka1.12.2017r. uczniowie klas IV Szkoły Podstawowej nr18 przystąpili do rywalizacji w konkursie matematycznym o tytuł „Mistrza Tabliczki Mnożenia”. Uczestnicy musieli nie tylko wykazać się doskonałą znajomością tabliczki mnożenia, ale również umiejętnością zastosowania rachunków pamięciowych do rozwiązywania ciekawych zadań tekstowych. Poziom w czołówce był bardzo wysoki i wyrównany. Tytuł „Mistrza Tabliczki Mnożenia” zdobyła Anna Bors uczennica klasy IVA. II miejsce zajęła Milena Fuks z klasy IV A, a na III stopniu podium uplasował się Mikołaj Zdanowicz z klasy IVB.

Organizatorem konkursu była nauczycielka matematyki p. Bogusława Niedzielska
logoprzW Szkole Podstawowej nr 18 im. Książąt Raciborskich w Raciborzu rozgorzała dzisiaj prawdziwa walka z ...bykami. Oczywiście bykami ortograficznymi!

Klasy V przystąpiły do szlachetnej rywalizacji o tytuł najlepszej w dziedzinie ortografii. Wzięły udział w ortograficznej...corridzie! W formie zabawy, ale również ciężkiej pracy i zmagań, w pocie czoła, uczniowie rozwiązywali ortograficzne rebusy i krzyżówki, pracowali ze słownikiem ortograficznym, starali się wykorzystać wszystkie znane zasady ortograficzne, aby poprawnie rozwiązać postawione przed nimi zadania. A tych było bez liku!

Dodatkowym utrudnieniem, ale jednocześnie uatrakcyjnieniem rywalizacji była korelacja treści polonistycznych z umiejętnościami i sprawnością fizyczną – dzieciaki musiały wykazać się dużą spostrzegawczością, wytrzymałością i siłą fizyczną, nie tylko intelektualną! Skoki na skakance, rzuty do celu wyznaczały czas zadania, ale również pozwalały na zdobycie dodatkowych punktów.

Całości towarzyszyło kulturalne kibicowanie pozostałych uczniów klas V oraz oprawa plastyczna w postaci haseł i transparentów o treściach propagujących poprawność pisowni.

Ostatecznie „Ortograficzną corridę” wygrała V c, drugie miejsce zajęła V b, a tuż za nią - różnicą zaledwie jednego punktu - uplasowała się V a.

„Ortograficzną corridę” przygotowały panie polonistki, które na co dzień walczą z ortograficznymi bykami : mgr Dorota Orzechowska oraz mgr Barbara Wróbel. Zabawa świetnie się udała i na pewno przyczyniła się do upowszechnienia zasad ortograficznych i dbałości o poprawność wszelkich zapisów w uczniowskich zeszytach.

dreznoŚwięta tuż, tuż. Aby poczuć świąteczną atmosferę wraz z nauczycielami języka niemieckiego mgr Katarzyną Burger, mgr Elżbietą Wolską oraz mgr Januszem Jureczko wybraliśmy się na jednodniową wycieczkę do Drezna – stolicy Saksonii, położonego we wschodnich Niemczech nad Łabą. Miasto niezwykłe, albowiem zniszczone w czasie II wojny światowej i tylko częściowo odbudowane.
W mroźny, zimowy, piątkowy poranek 1 grudnia wyruszyliśmy autokarem do stolicy Saksonii. W wycieczce brali udział uczniowie klas VI i VII SP18 oraz II i III Gimnazjum 3. Każdy z nas jechał do Drezna po to, by choć w pigułce poznać to przepiękne miasto oraz by odwiedzić Dresdner Striezelmarkt – najstarszy w Niemczech oraz jeden z najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w całej Europie.                                                                                              

Wycieczkę po Dreźnie rozpoczęliśmy od jednego z wielu zabytków miasta, Frauenkirche- Kościół Marii Panny, który jest jednym z najważniejszych obiektów na mapie Drezna. To protestancki, barokowy kościół, jego ruiny przez wiele lat stały w centrum Drezna, jako pomnik historii i świadectwo zbombardowania tego miasta w czasie II wojny światowej. Budynek niedawno został zrekonstruowany. Następnym punktem zwiedzania był Zamek – rezydencja Wettynów, który reprezentuje połączenie sztuki barokowej i renesansowej z ponad 800-letnią historią. Fürstenzug – Orszak Książąt, zachwycił nas swoimi przepięknymi mozaikami, które zdobią mur okalający przyzamkowy dziedziniec turniejowy. Symbolem stolicy Saksonii, którydrezno2 zrobił na nas ogromne wrażenie jest Zwinger, dwór książęcy reprezentujący architekturę barokową. Bardzo charakterystyczna jest Brama Koronna ze słynną złotą kopułą. W pałacu znajduje się kilka ważnych muzeów np. Muzeum Porcelany. Następnie udaliśmy się do Katedry Świętej Trójcy, Hof Kirche- Kościoła Dworskiego. Ta katolicka świątynia, zbudowana została w stylu późnego baroku, jest jedną z największych, nowożytnych budowli sakralnych wzniesionych na terenie Saksonii. Ostatnim punktem naszej wycieczki było serce świątecznego Drezna, czyli jarmark bożonarodzeniowy. Prażone migdały, serca z piernika, banany w czekoladzie i ta niesamowita woń cynamonu i goździków, sprawiły, że poczuliśmy naprawdę świąteczną atmosferę, przenieśliśmy się do świata pełnego magii i nadchodzących świąt. 

Po zakupieniu słodyczy i pamiątek, troszkę już zmarznięci wsiedliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Raciborza. Wyjazd był bardzo udany i choć polskie jarmarki nie różnią się bardzo od tych niemieckich, to zdecydowanie panująca tam atmosfera nadała naszej wycieczce niezapomniany charakter.

wiczorek_IVKlasy IVc i IVa wraz z wychowawczyniami p. Katarzyną Burger i p. Magdaleną Podhajską postanowiły uczcić w wyjątkowy sposób Światowy Dzień Pluszowego Misia i spędzić piątkowy wieczór w niezwykłym towarzystwie. Pod hasłem „Szczęśliwy powrót do dzieciństwa”, przytuleni do swoich pluszowych przyjaciół, uczniowie bawili się w gry z czasów przedszkolnych. Były misiowe przyśpiewki i zabawy, dlatego nie mogło zabraknąć „Stary niedźwiedź mocno śpi” i „Jedna łapka, druga łapka, ja jestem niedźwiadek”, lizanie miodku na czas, „koło fortuny” itp. Patrząc na roześmiane i rozbawione buzie uczniów nie ma wątpliwości, że to rzeczywiście był szczęśliwy powrót do dzieciństwa. Organizatorką wieczoru była nauczycielka języka polskiego, p. Izabela Rumpel
15419575 1391741697517292 3185373655999838970 oSerdecznie zapraszamy wszystkich rodziców na kiermasz świąteczny, który odbędzie się 14 grudnia 2017 od godz. 17.00
Szkoła na Facebooku
Kanał filmowy
Google+