logoprzmSZKOŁA PODSTAWOWA NR 18 IM. KSIĄŻĄT godloherb kolorRACIBORSKICH W RACIBORZU
gala19Szkoła Podstawowa nr 18 podsumowała swoje osiągnięcia w roku szkolnym 2018/2019 na uroczystej Gali Laureatów, która odbyła się 17 czerwca w Raciborskim Domu Kultury. Na Galę zostali zaproszeni rodzice wyróżnionych uczniów, nagrodzeni uczniowie oraz wszyscy uczniowie klas ósmych i ich rodzice. Warto wspomnieć, że pożegnanie naszych gimnazjalistów odbyło się tradycyjnie podczas Augustynów następnego dnia. W części oficjalnej pan dyrektor Mariusz Kaleta i panie wicedyrektor Sława Mądrzyńska – Galińska oraz Renata Dradrach -Szweda rozdali dyplomy i nagrody uczniom oraz listy gratulacyjne ich rodzicom. Nagrody rozdawano w kilku kategoriach: za najwyższą średnią ocen w szkole uczniowie otrzymali statuetki "Super Orły Osiemnastki", natomiast "Orły Osiemnastki” rozdano za wyniki w nauce ze średnią powyżej 5,51. W klasach II-III wyróżniono dziewczynkę i chłopca z najlepszymi osiągnięciami w nauce. Również docenione zostały osiągnięcia w konkursach przedmiotowych i osiągnięcia sportowe oraz wszyscy wzorowi ósmoklasiści. Lista nagrodzonych umieszczona jest poniżej. Pożegnano z żalem artystów
z zespołu folklorystycznego "Frelki i Karlusy", którzy kończą swoją przygodę w naszej szkole.
Jak co roku wychowawcy klas nominowali rodziców, którzy chętnie
i z zaangażowaniem pracowali na rzecz szkoły. Nazwiska wyróżnionych rodziców podane zostały poniżej. Pożegnano i podziękowano za współpracę rodzicom z Rady Rodziców
w osobach: Marzena Mróz- przewodnicząca, Tomasz Smaź - zastępca przewodniczącego, Paulina Czekajło - skarbnik, Adela Węglarz - sekretarz, Tomasz Lorenc - księgowy.
Program artystyczny oczarował wszystkich zaproszonych gości. Można było podziwiać zespoły wokalne: "Frelki i Karlusy" prowadzone przez panią Aleksandrę Fleger, „Gwiazdki Osiemnastki" przygotowane przez pana Tomasza Hetmana oraz zespół instrumentalno - wokalny "O-mega" pod opieką ks. Artura Juzwy.
Nie zabrakło również kwiatów i podziękowań, zarówno ze strony uczniów, jak i dyrektora szkoły. To niezwykle ważne czuć się docenionym za swoją pracę!

IMG 20190406 WA0001W związku z Jubileuszowym Rokiem Matematyki 2019, który uświetnia stulecie powstania Polskiego Towarzystwa Matematycznego, uczniowie naszej szkoły skorzystali z zaproszenia PTM i przyłączyli się do wspólnej zabawy polegającej na układaniu fraktala. Fraktale są tworami matematycznymi, które są nie tylko obiektami teoretycznymi, ale mają również zastosowanie w życiu codziennym. Jest wiele różnych fraktali, jedne o bardziej, inne o mniej spektakularnym wyglądzie. Twórcą fraktali był m.in. polski matematyk Wacław Sierpiński.
5 kwietnia 2019 na patio szkoły uczniowie klas 7c, 8b SP i III a, b, c Gim ułożyli Trójkąt Sierpińskiego. Trójkąt ten stanowiły osoby (uczniowie), którzy stali tak względem siebie, że z góry był widoczny kształt fraktala. Na patio ułożyli czwarty etap konstrukcji Trójkąta Sierpińskiego, w którym uczestniczyło 81 uczniów. Konstrukcję wykonania fraktala na szkolnym patio wykonały uczennice klasy III a Gim pod okiem koordynatora. Wspólna zabawa układania fraktala w naszej szkole została zorganizowana przez nauczycielki matematyki Justynę Fichna – Wójcik oraz Iwonę Kuźmicz.

Więcej zdjęc na szkolnym fanpage'u: https://www.facebook.com/sp18raciborz/

W piątek przedszkolaki29. 03. 2019 r. naszą szkołę odwiedziły sześciolatki z przedszkola nr 14. Dzieci pod kierunkiem pani Barbara Wenerskiej wykonały piękne prace plastyczne o tematyce wielkanocnej. Następnie zwiedziły szkołę, dłużej zatrzymując się przy zagrodzie z królikami. Wiele radości dała im zabawa w Sali „radosnej szkoły”. Na koniec pobytu otrzymały drobne prezenty i foldery szkolne. Dzieci były bardzo zadowolone z wizyty.
swpatrykDzień Świętego Partyka to najważniejsze irlandzkie święto obchodzone nie tylko w Irlandii ale także na całym świecie. Nasza szkoła również przyłączyła się do obchodów, co było wspaniałą okazją do przybliżenia naszym uczniom kultury krajów anglojęzycznych.
W tym roku świętowaliśmy aż cztery dni, od 12 do 15 marca, podczas których nasza szkoła zazieleniła się za sprawą dekoracji i gazetek przygotowanych przez każdą klasę. Uczniowie młodszych klas wzięli udział w szukaniu skarbu irlandzkiego skrzata Leprechauna, czyli ukrytych w klasach koniczynowych naklejek i dukatów, które można było potem wymienić na słodycze. Dodatkową atrakcją był konkurs na najładniejszy i najbardziej oryginalny strój. Natomiast starsi uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił w „St. Patrick’s Four-Day Challenge”, czyli czterodniowym wyzwaniu z różnorodnymi zadaniami do rozwiązania w każdym dniu trwania konkursu. Zadania, rozwiązywane w języku angielskim, dotyczyły oczywiście historii i tradycji związanej z irlandzkim świętem. Pierwszego dnia na uczniów czekała krzyżówka, w środę trójkątne domino czyli Trimino, natomiast kolejne dwa wyzwania angażowały uczniów do korzystania z nowoczesnych technologii. W czwartek uczniowie rozszyfrowywali zagadki za pomocą pochowanych na korytarzu QR kodów, a w finałowym dniu wyzwania rozwiązywali quiz online korzystając z tabletów i swoich telefonów. Uczniowie, którzy ukończyli wyzwanie z kompletem punktów otrzymali oceny i uwagi pozytywne. Obchody Dnia świętego Patryka zorganizowały p. Magdalena Podhajska i p. Ewa Folęga.


Spośród uczestników konkursów wyłoniliśmy przedstawionych poniżej zwycięzców, którzy zostaną nagrodzeni dyplomami i drobnymi upominkami na najbliższym apelu wychowawczym.

sądUczniowie klas gimnazjalnych IIIA i IIIB z okazji Dnia Edukacji Prawnej wzięli udział w zajęciach organizowanych przez Sąd Rejonowy w Raciborzu. Po przybyciu do sądu gimnazjaliści zostali serdecznie powitani przez Prezes Sądu p. Marzenę Korzonek. Pierwszym punktem programu był udział w rozprawie karnej. Młodzież miała niecodzienną okazję zobaczyć na żywo przebieg rzeczywistej rozprawy sądowej, obserwować pracę sędziego, być świadkiem wydania wyroku. Później udali się na spotkanie z sędzią wydziału karnego, następnie zostali zapoznali z pracą mediatora sądowego, po czym zwiedzili budynek sądu, w tym pomieszczenie dla
więźniów, archiwum oraz wydziały: karny, cywilny, rodzinny i nieletnich, ksiąg wieczystych. Wizyta w sądzie była naprawdę ciekawym i niezwykle pouczającym doświadczeniem.
hiszpanski„Me gusta el español”(Lubię hiszpański). Pod takim tytułem odbył się I Powiatowy Konkurs Języka Hiszpańskiego dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych. Nasze uczennice zdobyły zajęły V (Emilia Kawalec) i VII (Dorota Zielińska)miejsce. Zadaniem uczniów było wypełnienie luk ze słuchu w popularnej piosence hiszpańskiej, rozwiązanie testu gramatyczno-leksykalnego po hiszpańsku, a także wykazanie się znajomością kultury krajów hiszpańskojęzycznych po polsku. Uczetnicy mieli także okazję poznać Dyrekcję oraz nauczycieli w Liceum. Po zakończonym konkursie zostali także oprowadzeni przez uczniów szkoły po najciekawszych miejscach i pracowniach.