logoprzmSZKOŁA PODSTAWOWA NR 18 IM. KSIĄŻĄT godloherb kolorRACIBORSKICH W RACIBORZU

Matematykę można znaleźć nawet tam, gdzie nikt się tego nie spodziewa. Uczniowie przekonali się, że serce można opisać wzorami matematycznymi. W części warsztatowej zajęć, wykorzystując origami wyczarowywali papierowe serca. Najtrudniej było ułożyć wielkie walentynkowe serce, ale zajęcia skończyły się pełnym sukcesem. Uczniowie klas: 4c, 5c i 7c dobrze się bawili i nie zauważyli upływającego czasu.
Walentynki są doskonałym pretekstem, żeby pokazać, że matematyka jest wszędzie, że jest obok nas. To nie tylko żmudne wyliczenia, niezrozumiałe wzory. Poznając nowe treści matematyczne można się doskonale bawić i jednocześnie rozwijać inne umiejętności. Atrakcyjna forma zajęć dobrze motywuje do rozwiązywania nawet trudnych zagadnień matematycznych.

dzien_otwartyDnia 5 lutego, w naszej szkole, odbył się już drugi Dzień Otwartych Drzwi dla przedszkolaków i ich rodziców. Tym razem nauczyciele klas
IV-VIII przygotowali zajęcia w kategoriach Ruch, Zabawa i Edukacja.Gości przywitały rozśpiewane Frelki i Scholka. W bloku sportowym odbyły się pokazy karate, badmintona i zumby. Następnie w czasie zwiedzania szkoły można było pobawić się z klockami Lego, tabletami, tablicami interaktywnymi czy Rurkami Bum-Bum. Dzieci świetnie się bawiły w Radosnej Klasie, potańczyły z xboxem, pomalowały twarze na świetlicy no i oczywiście poeksperymentowały. Można było też uczestniczyć w zajęciach plastycznych i językowych, a także porozmawiać w Klubie Mediatorów. Całą imprezę dokumentowali redaktorzy szkolnej gazetki "Dyzio".

W trakcie całej imprezy nasi goście częstowali się pysznymi ciastami upieczonymi przez naszych rodziców, za co im serdecznie dziękujemy.

dbi_policjaWczoraj odwiedzili nas przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji. Uczniowie klas IV - VIII i gimnazjum mieli okazję zapoznać się z ciekawą prezentacją na temat bezpieczeństwa w Internecie. Panowie policjanci apelowali do słuchaczy przede wszystim o mądre korzystanie z zasobów Sieci. Przedstawili również wiele przykładów złego działania w sieci i wiążących się z nimi w kosekwencji czynnościami operacyjnymi policji. Akcja została zorganizowana w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu.

DBI 2019 odbędzie się 5 lutego 2019 r. pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. "Together for a better internet"

Nadchodząca edycja Dnia Bezpiecznego Internetu zachęca wszystkich do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online . Podczas obchodów DBI 2019 organizatorzy chcą podkreślić istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.

Attachments:
Download this file (DBI 2019.pdf)DBI 2019.pdf[ ]211 kB
29 stycznia 2019 r. uczniowie klas ósmych obejrzeli spektakl pt. „Balladyna” w wykonaniu aktorów Teatru Lalek Banialuka. Wyjazd do Bielska - Białej, zorganizowany z inicjatywy polonistów, był okazją do przypomnienia przed egzaminem ważnej lektury. Ale to nie jedyny powód. Sztuka jest uniwersalna, gdyż przedstawia rozterki istniejące również współcześnie: konflikt dobra ze złem, walkę egoizmu z altruizmem, problem władzy, zdrady , sprawiedliwości.
A co najbardziej spodobało się uczniom w przedstawieniu?
Przede wszystkim to, że historia opowiedziana została przy udziale aktorów oraz lalek o ludzkiej posturze. Piękne , wysmakowane kostiumy, oprawa muzyczna, kreacja Goplany to największe atuty spektaklu. Ponadto komizm , który nieustannie przeplata się z dramatyzmem.
Sztuka na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów i ich opiekunów.
przedszkolaki28 stycznia gościliśmy dzieci sześcioletnie z Przedszkola nr 26 i z Przedszkola Stokrotka w Raciborzu.

Dzieci miały okazję uczestniczyć w zajęciach plastycznych pt. „Bałwanki w śnieżnej oprawie”. Z przygotowanych dla nich materiałów tworzyły kompozycje i przyklejały je na kartki. Wyszły bardzo ładne i kolorowe prace plastyczne. Zwiedziły szkołę i odwiedziły zwierzątka, które dzieci bardzo lubią. Miały też okazję do zabawy w Radosnej Szkole, gdzie popisały się zwinnością i sprawnością fizyczną. Każde dziecko otrzymało małą niespodziankę.

Pobyt w szkole należał do udanych, dzieciom bardzo się podobało.

Niektóre z nich we wrześniu powitamy jako uczniów klas pierwszych.