herb kolor
godlo
zabytkowe legoDnia 13.06.2018 w naszej szkole w świetlicy dla chętnych dzieci odbyły się zajęcia pod nazwą „ ZABYTKOWO I KLOCKOWO” -WARSZTATY ZABYTKOWEJ ARCHITEKTURY MIASTA RACIBÓRZ DLA DZIECI w ramach zadania publicznego z zakresu kultury,sztuki, ochrony dóbr kultury
i dziedzictwa narodowego dofinansowanego ze środków Gminy Miejskiej Racibórz.
Zapraszamy do galerii by zobaczyć jak dzieci bawiły się i co zbudowały
z KLOCKÓW LEGO .Zobaczcie efekt końcowy pracy zespołowej naszych uczniów.
ZAPRASZAMY!

matmarDnia 24.05.2018 w SP-18 oraz w zaprzyjaźnionych placówkach czeskich został przeprowadzony konkurs „MAT –MAR 2018”

Przypominamy, że w konkursie uczestniczyło 9 drużyn z II i III klas gimnazjalnych.
Każdą szkołę reprezentowało dwóch uczniów. Maraton rozpoczął się o godzinie 9.00, a zakończył o 20.00. Każdy uczestnik otrzymał 168 zadań w języku polskim i 12 w języku angielskim, podzielonych na kartach, po 6 zadań na jednej karcie. Autorami zadań byli nauczyciele zaprzyjaźnionych szkół polsko - czeskich.
Uczniowie rozwiązywali zadania w dogodnym dla siebie czasie, a rozwiązania lub odpowiedzi do zadań zapisywali na kartach odpowiedzi, które były oceniane.Suma punktów na kartach odpowiedzi zdecydowała o kolejności miejsc.
Każdy z uczestników konkursu miał zapewniony obiad, napoje, suchy poczęstunek. W trakcie trwania konkursu przewidziana była strefa relaksacyjna oraz ruchowa (ping-pong, piłkarzyki ).
W poniedziałek 11.06.2018r. nastąpiło uroczyste podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród laureatom, zwycięzcy konkursu „MAT – MAR 2018”matmar zostali wyróżnieni indywidualnie i drużynowo.

Uroczystość dodatkowo uatrakcyjnił i urozmaicił występ szkolnego zespołu folklorystycznego „Frelki” pod kierunkiem mgr Aleksandry Fleger, który ostatnio sam odniósł ogromny sukces podczas Regionalnego Przeglądu Pieśni „Śląskie Śpiewanie”, zajmując I miejsce i deklasując pozostałych uczestników przeglądu.

Poniżej przedstawiamy ostateczne wyniki konkursu:

Klasyfikacja indywidualna:

1. Emilia Pawłowska  Szkoła Podstawowa nr 4 w Raciborzu                     Małgorzata Trojańska
2. Katarzyna Flegel   Szkoła Podstawowa w Pietrowicach Wielkich           Urszula Cieśla
3. Michał Rębisz       Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu  Marzena Niżborska

Klasyfikacja drużynowa:

1 Szkoła Podstawowa nr 4 w Raciborzu
2 Szkoła Podstawowa w Pietrowicach Wielkich
3 Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Patronat nad konkursem objął Starosta Raciborski

W Szkole Podstawowej nr 18 im. Książąt Raciborskich w Raciborzu 24 maja 2018r. odbyła się polska edycja matematycznego maratonu, polsko – czeskiego konkursu pod nazwą Matematicky Maraton „MAT – MAR 2018”. W konkursie wzięli udział uczniowie II i III klas gimnazjalnych.
Matematyczny maraton zaczął się o godzinie 9.00, a zakończył tuż przed 20.00. Zawodnicy rozwiązywali 168 zadań w języku polskim oraz 12 zadań w języku angielskim, a więc dodatkowym utrudnieniem była bariera językowa. Łącznie każdy z uczestników zmagał się z 180 zadaniami dającymi szeroki przekrój matematycznych zagadnień i trudności, bo poziom zadań także był bardzo zróżnicowany. Wiele z nich wymagało całkowitego skupienia i niezłego główkowania.
Uczestnicy konkursu mieli zapewnione posiłki oraz napoje, mogli także zregenerować siły w strefie relaksacyjnej oraz ruchowej (ping-pong, piłkarzyki ). Ciekawostką jest fakt, że żaden z zawodników nie skorzystał z możliwości rozprostowania nóg czy przewietrzenia głowy, całkowicie skupiając się na jak najszybszym rozwiązaniu jak największej ilości zadań. Pytanie, czy to dobrze?
Wyniki konkursu poznamy w przeciągu dwóch tygodni, gdy strona czeska dokona podsumowania swojej edycji, ponieważ maraton rozgrywał się równolegle. Nad polską edycją maratonu czuwała nauczycielka matematyki SP 18 - mgr Marzena Bugiel.

ekomat30.05.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 18 w Raciborzu odbyła się już XIV edycja konkursu EKOMAT. ekomat

Konkurs objęty jest patronatem Starosty Powiatowego . Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań matematycznych uczniów, realizacja elementów polityki środowiskowej w ramach wdrażania norm ISO 14001, w tym: propagowanie treści ekologicznych, zainteresowanie uczniów uzdolnionych matematycznie środowiskiem przyrodniczym miasta Raciborza i okolic, uświadamianie o zagrożeniach środowiska przyrodniczego występujących w miejscu zamieszkania.
W konkursie wzięło udział 11 dwuosobowych drużyn. Uczniowie pracowali wspólnie. Rozwiązywali test, który składał się z części matematycznej oraz przyrodniczej dotyczących naszego regionu. Zadania do testu opracowały: Anna Szczotok i Katarzyna Dudzik – część matematyczną, a Anna Kuska-Woch – część przyrodniczą. Funkcję przewodniczącej komisji pełniła Marzena Bugiel. Oczekując na wyniki konkursu, uczniowie mieli okazję zobaczyć prezentację multimedialną o „niskiej emisji”, którą przygotowała i zaprezentowała Małgorzata Jakubowska, a następnie rozwiązywali krzyżówki i quiz związane z tym tematem.
Największą wiedzą matematyczno-przyrodniczą wykazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Raciborzu w składzie: Kamil Kwaśniewicz i Miłosz Kędzior. Drugie miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Raciborzu – Teresa Jasita i Szymon Nowak, a trzecie Szkoła Podstawowa nr 3 w Raciborzu – Oskar Kwiatkowski i Natan Neugebauer. Nagrody, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Raciborzu oraz Szkołę Podstawową nr 18, wręczyła pani dyrektor Danuta Skóra.
Konkurs zorganizowały Bogusława Niedzielska i Małgorzata Jakubowska.powiat logo

ckziu24 maja uczniowie klasy II a wraz z wychowawcą mgr Barbarą Wenerską zostali zaproszeni przez mgr Magdalenę Masiubańską na warsztaty florystyczne do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Raciborzu. Na warsztatach dzieci robiły prezenty dla mam. Były to obrazki w ramkach z mchu i rozchodnika, tzw. „Zielone obrazy”. W pracach pomagali im uczniowie klasy II b CKZiU o kierunku architektura krajobrazu.
29.05.2018r. w SP 4 w Raciborzu odbył się POWIATOWY KONKURS PIERWSZEJ POMOCY I PROMOCJI ZDROWIA O PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 im. ks. STEFANA PIECZKI W RACIBORZU.
Naszą szkołę reprezentowali Julia Bywalec 3bG, Tomasz Skiba 3bG i Rafał Niemira -Adamczyk 3bG, opiekun M.Dastig
Konkurs składał się z trzech części: teoretycznej, pytań ekspertów i części praktycznej.
W części teoretycznej każdy uczestnik pisemnie odpowiadał na 30 pytań testowych z zakresu udzielania pierwszej pomocy i promocji zdrowia.W części praktycznej zawodnicy udzielali pomocy przedmedycznej w wylosowanych przypadkach (np. oparzenia, zranienia, złamanie kończyny dolnej lub górnej, utrata przytomności, ciało obce w organizmie, wezwanie pomocy, stosowanie barier ochronnych, RKO na fantomie wg aktualnych wytycznych ERC).
W kwalifikacji końcowej Julia Bywalec zdobyła II miejsce indywidualnie a zespół IV miejsce drużynowo.
Gratulujemy!!!
globe18 maja 2018 r. odbył się XIII Wojewódzki Konkurs Języka Angielskiego The Globe, organizowany przez Szkołę Podstawową nr 18 im. Książąt Raciborskich w Raciborzu pod patronatem Starostwa Powiatowego.
Do finału zakwalifikowało się 22 reprezentantów z całego województwa śląskiego, m.in. z: Gliwic, Żor, Mikołowa, Rybnika, Raciborza, Knurowa i wielu innych śląskich miejscowości . Sponsorami nagród były Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta, wydawnictwa językowe: Oxford University Press, Macmillan oraz szkoła językowa Hele Mele w Raciborzu. Puchary dla laureatów oraz nagrody główne ufundowała dyrektor SP 18, mgr Danuta Skóra.
Organizacja konkursu przebiegała zgodnie z regulaminem konkursu. O godzinie 10.00 pani dyrektor Danuta Skóra przywitała delegacje szkół, a 15 minut później rozpoczęło się pisanie testów. Autorem testu konkursowego, tak jak w poprzednich latach, była pani dr Ewa Gieroń-Czepczor z Instytutu Neofilologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. W czasie, gdy uczniowie pisali testy, nauczyciele-opiekunowie uczestniczyli w warsztatach metodycznych prowadzonych przez panią Dorotę Strumińską, przedstawicielkę Oxford University Press.
Uroczyste ogłoszenie wyników poprowadziła dyrektor SP 18, Danuta Skóra.
W finale XIII Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego „The Globe” I miejsce wywalczył Paweł Wycisk z SP w Chałupkach (opiekun p. Violetta Nowak). Na miejscu II uplasował się reprezentant naszej szkoły SP18 w Raciborzu - Jakub Kmiecik (opiekun p. Ewa Folęga). Miejsce III zdobył reprezentujący ZSP 5 w Gliwicach Krzysztof Lach (opiekun Diana Janoska).
Organizatorami XIII edycji Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego The Globe były nauczycielki języka angielskiego Szkoły Podstawowej nr 18 im. Książąt Raciborskich w Raciborzu, mgr Ewa Folęga oraz mgr Magdalena Podhajska.

poezja religijna25 maja w Szkole Podstawowej nr 18 w Raciborzu, o godz. 9.00 otwarto II Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej i Metafizycznej. Uczestniczyło w nim 60 uczniów, z dwóch województw, czterech powiatów, łącznie z 16 szkół i przedszkoli. Tegoroczny konkurs został objęty patronatem Ministra Edukacji Narodowej Anny Zaleskiej, a także Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Opolu oraz Starosty powiatu raciborskiego Ryszarda Winiarskiego. Inicjatorem i głównym organizatorem był ks. Artur Juzwa, katecheta w SP 18.

Uczestnicy konkursu sprostali trudnemu wyzwaniu jakim jest recytacja poezji, ponadto religijnej i metafizycznej, dostarczając słuchającemu gronu wielu doświadczeń tak artystycznych jak i duchowych. Pośród autorów utworów dominował ks. Jan Twardowski, ale także wiersze Karola Wojtyły czy Czesława Miłosza. Tym samym ocena i przyznanie odpowiednich miejsc było dla jury niełatwym zadaniem.

Szkoła Podstawowa nr 18
im. Książąt Raciborskich 
47-400 Racibórz
ul. Ocicka 52

Gościmy

Odwiedza nas 423 gości oraz 0 użytkowników.

Logowanie

Szkoła na Facebooku
Kanał filmowy
Google+