logoprzmSZKOŁA PODSTAWOWA NR 18 IM. KSIĄŻĄT godloherb kolorRACIBORSKICH W RACIBORZU

IMG 20190406 WA0001W związku z Jubileuszowym Rokiem Matematyki 2019, który uświetnia stulecie powstania Polskiego Towarzystwa Matematycznego, uczniowie naszej szkoły skorzystali z zaproszenia PTM i przyłączyli się do wspólnej zabawy polegającej na układaniu fraktala. Fraktale są tworami matematycznymi, które są nie tylko obiektami teoretycznymi, ale mają również zastosowanie w życiu codziennym. Jest wiele różnych fraktali, jedne o bardziej, inne o mniej spektakularnym wyglądzie. Twórcą fraktali był m.in. polski matematyk Wacław Sierpiński.
5 kwietnia 2019 na patio szkoły uczniowie klas 7c, 8b SP i III a, b, c Gim ułożyli Trójkąt Sierpińskiego. Trójkąt ten stanowiły osoby (uczniowie), którzy stali tak względem siebie, że z góry był widoczny kształt fraktala. Na patio ułożyli czwarty etap konstrukcji Trójkąta Sierpińskiego, w którym uczestniczyło 81 uczniów. Konstrukcję wykonania fraktala na szkolnym patio wykonały uczennice klasy III a Gim pod okiem koordynatora. Wspólna zabawa układania fraktala w naszej szkole została zorganizowana przez nauczycielki matematyki Justynę Fichna – Wójcik oraz Iwonę Kuźmicz.

Więcej zdjęc na szkolnym fanpage'u: https://www.facebook.com/sp18raciborz/

W piątek przedszkolaki29. 03. 2019 r. naszą szkołę odwiedziły sześciolatki z przedszkola nr 14. Dzieci pod kierunkiem pani Barbara Wenerskiej wykonały piękne prace plastyczne o tematyce wielkanocnej. Następnie zwiedziły szkołę, dłużej zatrzymując się przy zagrodzie z królikami. Wiele radości dała im zabawa w Sali „radosnej szkoły”. Na koniec pobytu otrzymały drobne prezenty i foldery szkolne. Dzieci były bardzo zadowolone z wizyty.
swpatrykDzień Świętego Partyka to najważniejsze irlandzkie święto obchodzone nie tylko w Irlandii ale także na całym świecie. Nasza szkoła również przyłączyła się do obchodów, co było wspaniałą okazją do przybliżenia naszym uczniom kultury krajów anglojęzycznych.
W tym roku świętowaliśmy aż cztery dni, od 12 do 15 marca, podczas których nasza szkoła zazieleniła się za sprawą dekoracji i gazetek przygotowanych przez każdą klasę. Uczniowie młodszych klas wzięli udział w szukaniu skarbu irlandzkiego skrzata Leprechauna, czyli ukrytych w klasach koniczynowych naklejek i dukatów, które można było potem wymienić na słodycze. Dodatkową atrakcją był konkurs na najładniejszy i najbardziej oryginalny strój. Natomiast starsi uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił w „St. Patrick’s Four-Day Challenge”, czyli czterodniowym wyzwaniu z różnorodnymi zadaniami do rozwiązania w każdym dniu trwania konkursu. Zadania, rozwiązywane w języku angielskim, dotyczyły oczywiście historii i tradycji związanej z irlandzkim świętem. Pierwszego dnia na uczniów czekała krzyżówka, w środę trójkątne domino czyli Trimino, natomiast kolejne dwa wyzwania angażowały uczniów do korzystania z nowoczesnych technologii. W czwartek uczniowie rozszyfrowywali zagadki za pomocą pochowanych na korytarzu QR kodów, a w finałowym dniu wyzwania rozwiązywali quiz online korzystając z tabletów i swoich telefonów. Uczniowie, którzy ukończyli wyzwanie z kompletem punktów otrzymali oceny i uwagi pozytywne. Obchody Dnia świętego Patryka zorganizowały p. Magdalena Podhajska i p. Ewa Folęga.


Spośród uczestników konkursów wyłoniliśmy przedstawionych poniżej zwycięzców, którzy zostaną nagrodzeni dyplomami i drobnymi upominkami na najbliższym apelu wychowawczym.

sądUczniowie klas gimnazjalnych IIIA i IIIB z okazji Dnia Edukacji Prawnej wzięli udział w zajęciach organizowanych przez Sąd Rejonowy w Raciborzu. Po przybyciu do sądu gimnazjaliści zostali serdecznie powitani przez Prezes Sądu p. Marzenę Korzonek. Pierwszym punktem programu był udział w rozprawie karnej. Młodzież miała niecodzienną okazję zobaczyć na żywo przebieg rzeczywistej rozprawy sądowej, obserwować pracę sędziego, być świadkiem wydania wyroku. Później udali się na spotkanie z sędzią wydziału karnego, następnie zostali zapoznali z pracą mediatora sądowego, po czym zwiedzili budynek sądu, w tym pomieszczenie dla
więźniów, archiwum oraz wydziały: karny, cywilny, rodzinny i nieletnich, ksiąg wieczystych. Wizyta w sądzie była naprawdę ciekawym i niezwykle pouczającym doświadczeniem.
hiszpanski„Me gusta el español”(Lubię hiszpański). Pod takim tytułem odbył się I Powiatowy Konkurs Języka Hiszpańskiego dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych. Nasze uczennice zdobyły zajęły V (Emilia Kawalec) i VII (Dorota Zielińska)miejsce. Zadaniem uczniów było wypełnienie luk ze słuchu w popularnej piosence hiszpańskiej, rozwiązanie testu gramatyczno-leksykalnego po hiszpańsku, a także wykazanie się znajomością kultury krajów hiszpańskojęzycznych po polsku. Uczetnicy mieli także okazję poznać Dyrekcję oraz nauczycieli w Liceum. Po zakończonym konkursie zostali także oprowadzeni przez uczniów szkoły po najciekawszych miejscach i pracowniach.
spotkanie8 marca uczniowie klas sportowych 5 b i 8 c, pod opieką swoich trenerów, wzięli udział w spotkaniu z Mistrzynią Europy w sztafecie 4 x 400 m. Justyną Święty - Ersetic. Pani Justyna to Raciborzanka. Swoją przygodę i drogę sukcesów sportowych rozpoczęła pod okiem trenerów w ZSOMS w Raciborzu. Jej dystanse to 800m dalej 600 m, a aktualnie specjalizuje się na dystansie 400 m. Pani Justyna z przyjemnością wykonała zdjęcie z naszą młodzieżą życząc im i wszystkim uczniom SP 18 wielu sukcesów sportowych.