Szkoła Podstawowa nr 18
im. Książąt Raciborskich

przelajeDnia 17.10.2017 r. w parku nad Odrą odbyły się finały miejskie Sztafetowych Biegów Przełajowych Dziewcząt i Chłopców Szkół Podstawowych.

O godzinie 11.00 biegała grupa starsza w składzie:

Dziewczęta

Oliwia Widenka VIIa, Julia Garbas VIIa,Zuzanna Sowa 2a gim,Nicole Zielonka 2a gim,Dagmara Panicz 2a gim i Oliwia Majerczak 3a gim DZIEWCZĘTA ZAJĘŁY III MIEJSCE op.Małgorzata Dastig

Chłopcy

Kamil Czerny 2a gim,Szymon Mystkowski 2a gim,Rydzek Bartosz 2a gim,Thamm Piotr 2a gim,Hańczuch Casper 2b gim,Mirosław Borys 2b gim i Kamil Nadskakulski 2b gim CHŁOPCY ZAJĘLI IV MIEJSCE op.Robert Wypiór

O godzinie 12.00 wystartowała grupa młodsza w składzie:

Dziewczęta

Marlena Caboń,Emilia Grabowska,Zuzanna Łapin,Julia Pacharzyna,Julia Piątek,Emilia Rzeszowska DZIEWCZYNKI ZAJĘŁY III MIEJSCE op. Jolanta Smaź

Chłopcy

Dawid Kabat, Adam Kądzioła,Szymon Kopciuch,Maksymilian Marczak,Kacper Masiak,Maximilian Śliwiński CHŁOPCY ZAJĘLI I MIEJSCE i awansowali do finału rejonowego,który odbędzie się 24.10.2017 r. op.Jolanta Smaź
mitting12 października 2017 Racibórz po raz piąty stał się stolicą lekkiej atletyki dla sportowców Olimpiad Specjalnych. W hali Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego odbył się XVII Śląski Mityng Olimpiad Specjalnych pod patronatem Prezydenta Miasta Racibórz Mirosława Lenka i Starosty Raciborskiego Ryszarda Winiarskiego. Organizatorem zawodów był Klub Olimpiad Specjalnych Animusz działający w Zespole Szkół Specjalnych w Raciborzu, a współorganizatorami – Olimpiady Specjalne Polska-Śląskie i ZSOMS.

W mityngu wzięło udział 150 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową z 19 klubów z całego Śląska. Rywalizowali w następujących konkurencjach: biegi na 1500 m, 800 m, 400 m, 100 m, 50 m i 4×400 m oraz skok z miejsca, skok w dal z rozbiegu, pchnięcie kulą i rzut piłeczką palantową. Opiekowali się nimi wolontariusze – w sumie 61 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 15 i Szkoły Podstawowej nr 18 (op. Małgorzata Dastig i Donata Bułatek-Wypiór).
wymiana_1715- 22 września 2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18 po raz kolejny uczestniczyli w wymianie polsko- niemieckiej w mieście Roth w Niemczech. Rolę opiekunów wymiany pełniły: mgr Katarzyna Burger i mgr Elżbieta Wolska.

Program tegorocznego pobytu był jak zawsze bogaty. Jako temat przewodni wymiany tym razem została wyznaczona muzyka.

Celem wymiany było poszerzenie wiedzy o kulturze, tradycji, historii niemieckich partnerów pod kątem muzyki, a także szlifowanie języka niemieckiego.

Wizytę rozpoczęto od wycieczki do Norymbergii, gdzie wraz z przewodnikiem uczniowie zwiedzili stare miasto, między innymi Lorenzkirche ( Kościół św. Wawrzyńca), w którym mogli usłyszeć muzykę w wykonaniu Norymberskiej Orkiestry Symfonicznej. Nasi uczniowie mieszkali u rodzin swoich niemieckich kolegów, więc wieczory spędzali wraz ze swoimi niemieckimi rówieśnikami. Następny dzień ( niedziela) był dniem zorganizowanym przez rodziny naszych niemieckich partnerów. Nasi uczniowie spędzili miło czas ze swoimi niemieckimi kolegami.. Byli w różnych miejscach: na kręglach, na meczu piłkarskim, w miasteczku Schwabach i innych ciekawych miejscach. Kolejny dzień to pobyt w samym mieście Roth. Naszych uczniów przywitał burmistrz miasta, po czym uczniowie wraz z przewodnikiem zwiedzili zamek Ratibor oraz miasto. Dla wielu uczniów wyjątkowym wydarzeniem była wycieczka do Monachium, gdzie mogli zobaczyć jak wygląda słynny „Oktoberfest”. Na miejscu wielu odważnych skorzystało z przeróżnych karuzeli. Będąc w mieście Monachium, uczniowie odwiedzili też Stadt Muzeum - Miejskie Muzeum Instrumentów. Nasi uczniowie mieli tam okazję zagrać na instrumentach pochodzących z różnych stron świata, co dało im wiele satysfakcji. Następnego dnia uczniowie udali się do słynnego miasta Wagnera- Bayreuth. Mieli okazję zobaczyć słynny „Dom Festiwali” Wagnera oraz zwiedzić miasto. Ostatniego dnia uczniowie spędzili dzień w szkole w Roth, gdzie wzięli udział w lekcjach otwartych z muzyki, uczyli się m.in. śpiewu i tańca. Dzień zakończył się wieczorkiem pożegnalnym, na którym uczniowie mogli pokazać opracowane przez siebie projekty, zdjęcia, filmiki oraz prezentacje związane z muzyką. Nasi uczniowie wrócili bardzo zadowoleni do domu. Teraz czekają na swoich niemieckich partnerów, którzy zagoszczą u nich wiosną 2018r.
double deckerWe wtorek 17 października o godzinie 17.30 odbędzie się zebranie na auli szkolnej (wejście od ulicy Żorskiej) w sprawie wyjazdu uczniów do Londynu. Wszystkich rodziców, których dzieci są zapisane serdecznie zapraszamy!
odgcW piątek, 29 września, w dniu urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży, w naszej szkole obchodzony był Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Uczniowie na lekcjach języka polskiego mogli posłuchać różnych tekstów czytanych na głos przez swoich kolegów i koleżanki lub nauczycieli. Nie od dziś wiadomo, że czytania ma głos wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Święto to powstało w roku 2001 z inicjatywy Polskiej Izby Książki.

fotoRozstrzygnięto konkurs na „Najpiękniejsze zdjęcie z wakacji”. Wszyscy uczestnicy dostarczyli zdjęcia przedstawiające urokliwe miejsca, które mogli podziwiać na żywo w czasie wakacji letnich, a dla nas uwiecznili je na fotografii.

Wystawę z prac uczestników konkursu można oglądać na holu na I piętrze.

A oto zwycięzcy:

I miejsce ex aequo: Oliwia Muda Vc za zdjęcie pt. „Xerocambos” oraz Zofia Wierzbicka IIcG za zdjęcie pt. „Caorle”

II miejsce Magda Kunc VIc za zdjęcie pt. „Swornegacie”

III miejsce Stanisław Gronowicz IVc za zdjęcie „Meczet w Kruszynianach”

Do zdjęć dołączono krótki opis, zachęcający do odwiedzania przedstawionych na fotografii miejsc.

Warto przytoczyć opisy dwóch miejsc, zapisane wierszem:

„Na Krecie w te wakacje upalne

odkryłam, że nurkowanie jest genialne.

Pod wodą zdjęcia GoPro robiłam

i piękne rafy z Xerocambos uwieczniłam.”

 

„Ta Gramrousa jest wspaniała

na wyspie Kreta, która jest niemała.

Zachwycił mnie ten widok lazurowy,

moim zdaniem, wyjątkowy!”

pasowanie_2017Tradycyjnie we wrześniu Szkoła Podstawowa nr 18 uroczyście przyjmuje w grono swojej społeczności uczniów klas I. Ceremonii, jak co roku, przewodniczył Książę z Księżną, który przywitał dzieci, ich wychowawczynie i rodziców oraz zapowiedział, że zanim nastąpi moment Pasowania, dzieci muszą przejść próby sprawnościowe. Emocji było co niemiara, każde dziecko chciało jak najlepiej zaliczyć zadanie. Na pamiątkę każdy pierwszak pozostawił na klasowej tarczy odcisk palca.

Po części zadaniowej, którą zaliczyły wszystkie dzieci, przystąpiono do oficjalnej części uroczystości. Uczniowie złożyli ślubowanie, po nich przyrzeczenie rodzice i wychowawcy. Pani dyrektor Danuta Skóra tradycyjnie dokonała pasowania prawdziwą szablą pierwszoklasistów. Książę nadał każdej klasie nazwę. I tak uczniowie klasy I a zostali „Orłami”, I b- „Przyjaciółmi Kubusia Puchatka” , a I c- „Tropicielami”.
konkursMiło nam ogłosić, że szkolny konkurs pt. „Polski wrzesień 1939 r.” został rozstrzygnięty. Do rywalizacji stanęło 15 osób z klas gimnazjalnych i szkoły podstawowej, nadesłane prace były ciekawe i oryginalne. Laureatami są 3 uczniowie: Mateusz Kubita (kl. IIIaG), Beniamin Zajonz (kl.IIcG) oraz Samuel Kurek (kl. VIaSP). Ponadto komisja konkursowa wyróżniła 5 osób, których prace również zasługiwały na pochwałę: Monika Homola (kl. IIIaG), Zuzanna Grybsz (kl. IIIaG), Weronika Bugla (kl. IIc G), Zofia Wierzbicka (kl. IIc G), Paulina Doleżych (kl. IIc G), Dominik Kowalczyk (kl. IIIa G). Rozdanie dyplomów i nagród nastąpi na najbliższym apelu wychowawczym. Gratulujemy!
Szkoła na Facebooku
Kanał filmowy
Google+