Szkoła Podstawowa nr 18
im. Książąt Raciborskich

mruW Szkole Podstawowej nr 18 po raz czwarty odbył się powiatowy konkurs dla uczniów klas I „Mistrz rozrywek umysłowych”. Do międzyszkolnych rozgrywek przystąpiło 9 szkół powiatu raciborskiego. Aby uzyskać tytuł Mistrza, należało rozwiązać 10 zadań o różnym stopniu trudności m.in. sudoku, kwadraty magiczne, krzyżówkę, rebusy i znaleźć drogę w labiryncie.

Zmagania zakończyły się sukcesem reprezentantki Szkoły Podstawowej nr 13 w Raciborzu Hanny Rowińskiej (op. Małgorzata Młynarczyk), II miejsce przypadło Julii Wieczorek z SP nr 18 (op. Barbara Wenerska), a III miejsce zdobył Mateusz Jan uczeń ZSP nr1 w Raciborzu (op. Elżbieta Kalus). Dzieci otrzymały puchary i dyplomy, a wszyscy uczestnicy nagrody książkowe. Konkurs przygotowały nauczycielki klas I-III Katarzyna Ostrowicz i Barbara Wenerska.

17 maglobe_2017ja w Szkole Podstawowej nr 18 odbył się XII Wojewódzki Konkurs Języka Angielskiego "The Globe". Jak co roku konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, do I etapu zgłosił
y się 64 szkoły z całego województwa Śląskiego (m.in. Gliwice, Rybnik, Żory, Siemianowice Śląskie, Częstochowa, Mikołów). Do finału konkursu zakwalifikowało się 30 najlepszych szkół, w tym dwie raciborskie (SP18 i SP13).
Test konkursowy (zarówno eliminacyjny jak i finałowy) opracowała pani dr Ewa Gieroń - Czepczor z Instytutu Neofilologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu (https://www.pwsz.raciborz.edu.pl/instytuty/instytut-neofilologii/instytut-neofilologii-ogolne-informacje/ ). W trakcie trwania konkursowych zmagań, opiekunowie finalistów uczestniczyli w szkoleniu metodycznym poprowadzonym przez p. Dorotę Strumińską z wydawnictwa Oxford University Press.
W tegorocznym konkursie najlepsza okazała się Zuzanna Małek (SP 49 w Częstochowie opiekun: Jadwiga Mastalska). Na II miejscu uplasował się Jan Chomiuk (SP w Suszcu opiekun: Anna Urynowicz), natomiast III miejsce zajęła Kaja Kusak z SP 1 w Pawłowicach (opiekun: Beata Oleszczyk - Nowakowska). Nasza uczennica Alicja Lyko zajęła wysokie VII miejsce (opiekun: Magdalena Podhajska)
Nagrody w tegorocznym konkursie zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Raciborzu, Szkołę Podstawową nr 18 w Raciborzu, wydawnictwo Oxford University Press, oraz Urząd Miasta Racibórz.
Organizatorami konkursu byli nauczyciele j. angielskiego SP18 - Magdalena Podhajska, Ewa Folęga i Aldona Piszczan.

Patronat nad konkursem objęło Kuratorium Oświaty w Katowicach

globeW załączeniu listy finalistów zakwalifikowanych do tegorocznego finału wojewódzkich konkursów The Globe i der Globus.
Attachments:
Download this file (FINAŁ DER GLOBUS 2107.pdf)FINAŁ DER GLOBUS 2107.pdf[ ]318 kB
Download this file (FINAŁ THE GLOBE 2017.pdf)FINAŁ THE GLOBE 2017.pdf[ ]374 kB
globusW dniu 16 maja br. w naszej szkole odbył się XII Wojewódzki Konkurs Językowy „Der Globus” z języka niemieckiego.

W konkursie wzięło udział 20 szkół. Uczniowie zmagali się z zadaniami z zakresu rozumienia ze słuchu oraz tekstu czytanego, słownictwa, gramatyki oraz realioznawstwa. Tegoroczny test przygotowała p. Alina Zimna z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu.

Nagrodę główną, udział w obozie językowym  w Niemczech, po dogrywce wygrała uczennica Szkoły Podstawowej w Chałupkach – Laura Malcharek (op. Maria Gołąbek). Miejsce drugie przypadło Natalii Gruner ze Szkoły Podstawowej w Tworkowie (op. Danuta Janoch), a trzecie miejsce zdobył Tomasz Kałuża z Bargłówki (op. Sabina Scholz – Michalik).

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu oraz ich nauczycielom.

Konkurs przygotowały p. Katarzyna Burger i p. Joanna Tarnowska.
rozrywki_II9 maja 2017 roku odbył się w naszej szkole I Powiatowy Konkurs dla klas II „Mistrz rozrywek umysłowych”. Do konkursu przystąpiło 9 szkół z powiatu raciborskiego: ZSP nr 1, SP nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi, SP nr 13, SP nr 15, SP nr 18, ZSO Rudy, ZSP Borucin, ZSP Pogrzebień, ZSO Krzyżanowice. Każdą szkołę reprezentował jeden uczeń klasy II wybrany w wewnątrzszkolnych eliminacjach. Uczestnicy konkursu mieli do rozwiązania 9 zadań, za które maksymalnie mogli otrzymać 68,5 punktów. Zadania były o różnym stopniu trudności. Dzieci np. szukały drogi w labiryncie, rozwiązywały rebusy, sudoku, wyszukiwały wyrazy ukryte w podanych zdaniach, dokonywały różnych obliczeń.

I miejsce zdobyła Zuzanna Wypior z ZSP nr1 w Raciborzu, uczennica pani Beaty Czogalik, II miejsce zajął uczeń SP nr 13 Jakub Samaruk, którego opiekunem jest pani Renata Muzyk, a na III miejscu uplasowała się uczennica SP nr 18 Anna Miodek, której opiekunem jest pani Danuta Ruczaj.

Uczniowie wykazali się wieloma umiejętnościami z edukacji polonistycznej, matematycznej i przyrodniczej. Pracowali z wielką przyjemnością i zaangażowaniem, by zdobyć najwyższą lokatę oraz nagrodę ufundowana przez panią dyrektor SP nr 18 w Raciborzu Danutę Skórę. Dodatkową przyjemnością podczas przerwy był słodki poczęstunek, który zapewnił uczestnikom konkursu kolejną porcję energii do dalszych zmagań.

Konkurs przygotowały i przeprowadziły nauczycielki nauczania zintegrowanego SP-18, panie Izabela Lechowicz i Danuta Ruczaj.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy w przyszłym roku szkolnym ich kolegów.
Attachments:
Download this file (konkurs EKOMAT  regulamin2017.pdf)konkurs EKOMAT regulamin2017.pdf[ ]343 kB
raciborz-moje-miasto26 kwietnia 2017 roku odbył się w naszej szkole I Powiatowy Konkurs ,,Racibórz – moje miasto”, adresowany do uczniów klas IV – VI. Przystąpiło do niego pięć dwuosobowych drużyn z SP nr 1, SP nr 3, SP nr 4, SP nr 15 i SP nr 18. Zadania konkursowe, o różnym stopniu trudności, dotyczyły zarówno czasów przeszłych, jak i obecnych. Uczestnicy konkursu odpowiadali między innymi na pytania o słynnych raciborzanach, zabytkach miasta, lokalizacji jego urzędów i instytucji, miastach partnerskich. Pracowali wspólnie na sukces drużyny.

I miejsce zdobyli Aleksandra Zaj i Rafał Potracki z SP nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi, uczniowie pani Bogumiły Wołoszyn – Beker, II miejsce zajęli Dominika Ściepura i Filip Czenstochowski z SP nr 15, uczniowie pana Marka Ziemnickiego, III - Dominika Bauer i Oliwia Klimaszaka z SP nr 3, uczniowie pani Aliny Pieczki.

Zaznaczyć trzeba, że młodzi raciborzanie wykazali się ogromną wiedza na temat historii i współczesności swojego miasta, a rywalizacja między drużynami była naprawdę zacięta.

Konkurs przygotowały Małgorzata Rymarowicz-Głąb i Danuta Ruczaj.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy w przyszłym roku szkolnym ich kolegów.
Szkoła na Facebooku
Kanał filmowy
Google+