Miło nam poinformować, że Miasto Racibórz realizuje projekt „Wysoka jakość edukacji szkolnej w Mieście Racibórz” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej (Europejski Fundusz Społeczny) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Projekt ma na celu zwiększenie kompetencji kluczowych uczniów poprzez stworzenie warunków poprawy jakości i efektywności nauczania w wyniku realizacji zajęć dodatkowych. W projekcie przewidziano również doposażenie placówek w pomoce do zajęć specjalistycznych oraz podniesienie umiejętności i kompetencji zawodowych nauczycieli.

Projekt realizowany będzie w okresie od 1 maja 2021 roku do 30 czerwca 2022 roku. Szczegółowe informacje można uzyskać w sekretariacie szkoły.

Wartość projektu: 3 106 170,47 zł.

Dofinansowanie projektu z UE: 2 640 244,89 zł.

Logotypy do umieszczeniaWJS

poniedziałek, 03 czerwiec 2019 07:29

,,Razem możemy więcej" Wyróżniony

  60850929 2352340118121033 8470518150230704128 oW dniach 10.05.19 - 17.05.19 miała miejsce  niemiecko- polska wymiana  młodzieży z miasta partnerskiego Roth. Goście zwiedzając wybrane zakątki Polski, poznawali kulturę, obyczaje i zabytki. Pozwoliło im to uzyskać nowe spojrzenie na nasze wzajemne historyczne stosunki. Tematem głównym  tej tury wymiany było rzemiosło.  Program był bardzo ciekawy i bogato rozwinięty.

      Pierwszego dnia wraz z naszymi gośćmi wyruszyliśmy do Zabrza. Głównym celem była Sztolnia Luiza, którą kiedyś wykorzystywano do odprowadzania wody z kopalni na powierzchnię.

     Niedziela należała do rodzin goszczących. Nasi uczniowie wraz ze swoimi partnerami odwiedzili różne miejsca. Zamek Moszna, Wisła, czy kręgle to jedne z wielu atrakcji zaproponowanych naszym gościom.

    W poniedziałkowy poranek wybraliśmy się do Oświęcimia , aby zwiedzić Muzeum Obozu Koncentracyjnego- Auschwitz. Dla wszystkich było to wstrząsające przeżycie, szczególnie obrazujące trudną i bolesną historię obu narodów. Pogoda nie dopisywała, padało i było zimno, lecz atmosfera między nami była bardzo ciepła.

   Następnego dnia wyjechaliśmy na wycieczkę do Brennej i Górek Małych. Tam w Chlebowej Chacie i w Koziej Zagrodzie  zapoznaliśmy się z wyrobem produktów naturalnych, np. masła, twarogu i oscypków. Dzień zakończył się przejażdżką konną.

   Kolejnym punktem  programu wymiany był Kraków. Zwiedziliśmy krypty królewskie, dzwon Zygmunta, a nawet samą Katedrę Mariacką. Kraków to siedziba królów Polski i była stolica naszego kraju. Był czas na pamiątki i oraz na spacer po Rynku Głównym. Nasi goście byli zachwyceni pięknem grodu Kraka.

   W czwartek rano udaliśmy się do raciborskiego Urzędu Miasta. Tam przywitał nas serdecznie prezydent naszego miasta. Po obiedzie poszliśmy na warsztaty prac ręcznych w naszej szkole. Było wiele śmiechu i panowała miła atmosfera.

   Następnego poranka nasi goście udali się w podróż powrotną, opuszczając gościnny Racibórz.

   Spotkanie to dało nam możliwość bliższego poznania niemieckich kolegów. Bardzo istotną sprawą w wymianach jest to, że uczniowie mieszkają u rodzin goszczących, co pozwala na wzajemne poznanie się oraz przezwyciężenie funkcjonujących stereotypów. Nie do przecenienia jest fakt, że młodzież w czasie tych spotkań ma żywy kontakt z językiem obcym, co na pewno pomoże nam w przyszłości.

Opiekunami wymiany były: mgr Katarzyna Burger oraz mgr Joanna Tarnowska

                                                                                                             Kamila Kostka VIIIA

środa, 13 marzec 2019 09:08

Projekt eTwinning „Pen Pals Across Europe” Wyróżniony

logo etwinning maleKolejnym zadaniem uczestników polsko-hiszpańskiego projektu była wymiana przepisów kulinarnych. Uczniowie mieli okazję podzielić eTwinningsię wiedzą na temat sposobu przygotowywania swoich ulubionych potraw, oraz przeczytać o tradycyjnych daniach popularnych w kraju ich korespondencyjnych kolegów. Wszystkie prace wyróżniały się oryginalnym i pomysłowym wykonaniem.

Przypominamy, że projekt eTwinning „Pen Pals Across Europe” to wymiana korespondencji pomiędzy uczniami naszej szkoły a ich hiszpańskimi kolegami z Tello Tellez w Palencii.
wtorek, 15 styczeń 2019 15:58

Polsko – hiszpańska współpraca eTwinning Wyróżniony

etwinningTo już szósty rok współpracy z hiszpańską szkołą Tello Tellez w Palencii, z którą SP18 zaprzyjaźniła się jeszcze za czasów wymiany Comenius. Obecny projekt e-Twinning „Pen Pals Across Europe” to wymiana korespondencji między naszymi uczniami i ich hiszpańskimi rówieśnikami. Podczas realizacji projektu, w którym uczestniczą 43 polsko-hiszpańskie duety, uczniowie mają możliwość doskonalenia swoich umiejętności językowych w zakresie czytania i pisania w języku angielskim, poznawania różnic i podobieństw kulturowych, oraz nawiązania nowych zagranicznych przyjaźni. W pierwszym półroczu współpracy wysłane zostały dwa z pięciu zaplanowanych listów - recenzja ulubionej książki oraz kartka bożonarodzeniowa. Wszystkie listy, zarówno nasze jak i naszych zagranicznych partnerów, wyróżniały się nie tylko treścią, lecz również kreatywnością i pomysłowością wykonania. Do każdego listu uczniowie dołączali własnoręcznie wykonany drobny upominek.
Już na początku drugiego półrocza uczestnicy projektu wymienią się swoimi ulubionymi przepisami kulinarnymi, natomiast po feriach zajmą się pisaniem kartki wielkanocnej. Podczas ostatniego zadania zaplanowanego na ten rok szkolny uczniowie będą mieli okazję opisać swój tydzień w formie komiksu lub collage’u.
Nad poprawnością językową podczas oraz realizacją projektu czuwają nauczycielki języka angielskiego: Magdalena Podhajska, Ewa Folęga oraz Aldona Piszczan.
poniedziałek, 08 październik 2018 07:29

Języki jednoczą świat. Uczniowie SP18 na wymianie w Roth Wyróżniony

wymianaOd 20 do 27 września 2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18 po raz kolejny uczestniczyli w wymianie polsko - niemieckiej w partnerskim mieście Roth w Niemczech. Projekt współfinansowany przez Polsko-Niemiecką Wymianę Młodzieży oraz Urząd Miasta Racibórz obejmował w tym roku rzemiosło. Program wymiany pozwolił na poznanie historii, kultury, tradycji i obyczajów niemieckich partnerów oraz na praktyczne wykorzystanie umiejętności językowych.

środa, 21 marzec 2018 12:56

Koncert charytatywny UNICEF Wyróżniony

010712F1.UNICEF Logo

 Szanowni Państwo już od 7 lat mamy zaszczyt należeć do Klubu Szkół UNICEF czyli szkół , które współpracują i propagują idee UNICEF-uwrażliwienie na cierpienie , niesprawiedliwość , przemoc, kształtują postawy zaangażowania społecznego i zbierają środki na ratowanie zdrowia i życia potrzebujących z najbiedniejszych regionów świata. Co roku bierzemy udział w ogólnopolskich projektach edukacyjnych poświęconych prawom dziecka , edukacji i bezpieczeństwu dzieci oraz wspieramy akcje niosące pomoc humanitarną dzieciom z krajów ogarniętych wojną, dotkniętych klęskami żywiołowymi , głodem i niewyobrażalną biedą.

W tym roku bierzemy udział w ogólnopolskiej Akcji UNICEF POLSKA- POMÓŻMY DZIECIOM Z SYRII PRZETRWAĆ ZIMĘ

Spraw, aby dzieci z Syrii przetrwały zimę!

Wyobraź sobie, że budząc się każdego dnia nie masz pewności czy cały Twój świat nie runie w gruzach? Przerażające, prawda? A tak wygląda właśnie obraz wojny. Z pewnością nie jest to miejsce dla dzieci. Strach, głód, niepewność… Te odczucia towarzyszą każdego dnia dzieciom żyjącym w Syrii. Niestety ich sytuacja może się pogorszyć, wojna trwa już 7 lat. Spowodowała ona ogrom zniszczeń, zmusiła miliony mieszkańców do uchodźctwa . Gwałtowny spadek temperatury może być zabójczy dla dzieci i ich rodzin, którzy pozbawieni dachu nad głową, schronili się w prowizorycznych mieszkaniach i obozach dla uchodźców. UNICEF jest na miejscu i niesie pomoc, jednak potrzeby wciąż rosną a końca wojny nie widać. Pozbawione domów, ciepłych ubrań i opieki dzieci mogą nie przetrwać . Ich los jest w naszych rękach. Przyłącz się do akcji UNICEF i spraw, aby dzieci w Syrii przetrwały zimę!

Możemy pomóc tym ludziom dając im ciepłe koce, ubrania, zapewniając ogrzewanie w tymczasowych schronieniach i szkołach.

Zachęcamy Państwa do włączenia się w działania UNICEF na rzecz dzieci z Syrii.

W ramach Akcji 23 marca odbędzie się KONCERT CHARYTATYWNY na rzecz dzieci w Syrii , sprzedawane będą cegiełki w cenie 5 i 10 złotych oraz babeczki . Cały dochód przekazany zostanie na rzecz akcji . W imieniu UNICEF Polska - Prosimy o wsparcie i zapoznanie się materiałami zamieszczonymi na www.unicef.pl