poniedziałek, 08 październik 2018 07:29

Języki jednoczą świat. Uczniowie SP18 na wymianie w Roth Wyróżniony

wymianaOd 20 do 27 września 2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18 po raz kolejny uczestniczyli w wymianie polsko - niemieckiej w partnerskim mieście Roth w Niemczech. Projekt współfinansowany przez Polsko-Niemiecką Wymianę Młodzieży oraz Urząd Miasta Racibórz obejmował w tym roku rzemiosło. Program wymiany pozwolił na poznanie historii, kultury, tradycji i obyczajów niemieckich partnerów oraz na praktyczne wykorzystanie umiejętności językowych.

Wizytę rozpoczęto od wycieczki do Bad Windsheim, gdzie uczniowie zwiedzili Frankońskie Muzeum - Skansen. W tym średniowiecznym miasteczku uczniowie wykonali między innymi wzory ścienne oraz piękną podkowę. Następnego dnia udali się do Norymbergii, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedzili stare miasto wraz z zamkiem na wzgórzu. Niedziela należała do rodzin goszczących, uczniowie odwiedzili wiele miejsc: niektórzy byli w Rothenburgu, inni w „Diabelskiej jaskini”, jeszcze inni byli w ZOO. Kolejny dzień młodzież rozpoczęła od wizyty w Roth, gdzie została ciepło przyjęta przez Burmistrza Miasta, po czym udała się do słynnego Ratiborer Schloss, w którym przewodniczka opowiedziała historię zamku i jego dawnych właścicieli. Po południu odbyły się zajęcia w szkole, uczniowie zdobili torebki, budowali domki dla owadów, robili bransoletki a jeszcze inni mydło.

Dla wielu uczniów wyjątkowym wydarzeniem była wycieczka do Monachium, gdzie mogli zobaczyć jak wygląda słynny Oktoberfest. Na miejscu wielu odważnych skorzystało z przeróżnych karuzeli. Ostatniego dnia uczniowie odwiedzili Muzeum Fabryki, która swego czasu należała do właściciela zamku, byli też z wizytą u słynnego w Roth piekarza i cukiernika, gdzie próbowali swoich sił w formowaniu słynnych dla tego regionu precli i croissantów. Wszystkie te rękodzieła zostały wyeksponowane podczas wieczorka pożegnalnego, na którym oprócz uczniów, obecni byli też rodzice niemieckich partnerów.

Wymiana była okazją do nawiązania nowych znajomości, poznania historii i kultury zachodnich sąsiadów a także szlifowania umiejętności językowych. Rewizyta – przyjazd gości z Roth do Raciborza – będzie miała miejsce w maju 2019 r.

Wyświetlony 2874 razy