60850929 2352340118121033 8470518150230704128 oW dniach 10.05.19 - 17.05.19 miała miejsce  niemiecko- polska wymiana  młodzieży z miasta partnerskiego Roth. Goście zwiedzając wybrane zakątki Polski, poznawali kulturę, obyczaje i zabytki. Pozwoliło im to uzyskać nowe spojrzenie na nasze wzajemne historyczne stosunki. Tematem głównym  tej tury wymiany było rzemiosło.  Program był bardzo ciekawy i bogato rozwinięty.

      Pierwszego dnia wraz z naszymi gośćmi wyruszyliśmy do Zabrza. Głównym celem była Sztolnia Luiza, którą kiedyś wykorzystywano do odprowadzania wody z kopalni na powierzchnię.

     Niedziela należała do rodzin goszczących. Nasi uczniowie wraz ze swoimi partnerami odwiedzili różne miejsca. Zamek Moszna, Wisła, czy kręgle to jedne z wielu atrakcji zaproponowanych naszym gościom.

    W poniedziałkowy poranek wybraliśmy się do Oświęcimia , aby zwiedzić Muzeum Obozu Koncentracyjnego- Auschwitz. Dla wszystkich było to wstrząsające przeżycie, szczególnie obrazujące trudną i bolesną historię obu narodów. Pogoda nie dopisywała, padało i było zimno, lecz atmosfera między nami była bardzo ciepła.

   Następnego dnia wyjechaliśmy na wycieczkę do Brennej i Górek Małych. Tam w Chlebowej Chacie i w Koziej Zagrodzie  zapoznaliśmy się z wyrobem produktów naturalnych, np. masła, twarogu i oscypków. Dzień zakończył się przejażdżką konną.

   Kolejnym punktem  programu wymiany był Kraków. Zwiedziliśmy krypty królewskie, dzwon Zygmunta, a nawet samą Katedrę Mariacką. Kraków to siedziba królów Polski i była stolica naszego kraju. Był czas na pamiątki i oraz na spacer po Rynku Głównym. Nasi goście byli zachwyceni pięknem grodu Kraka.

   W czwartek rano udaliśmy się do raciborskiego Urzędu Miasta. Tam przywitał nas serdecznie prezydent naszego miasta. Po obiedzie poszliśmy na warsztaty prac ręcznych w naszej szkole. Było wiele śmiechu i panowała miła atmosfera.

   Następnego poranka nasi goście udali się w podróż powrotną, opuszczając gościnny Racibórz.

   Spotkanie to dało nam możliwość bliższego poznania niemieckich kolegów. Bardzo istotną sprawą w wymianach jest to, że uczniowie mieszkają u rodzin goszczących, co pozwala na wzajemne poznanie się oraz przezwyciężenie funkcjonujących stereotypów. Nie do przecenienia jest fakt, że młodzież w czasie tych spotkań ma żywy kontakt z językiem obcym, co na pewno pomoże nam w przyszłości.

Opiekunami wymiany były: mgr Katarzyna Burger oraz mgr Joanna Tarnowska

                                                                                                             Kamila Kostka VIIIA

Attachments:
Download this file (Reg wym Roth(1).pdf)Reg wym Roth(1).pdf[ ]239 kB

wymianaOd 20 do 27 września 2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18 po raz kolejny uczestniczyli w wymianie polsko - niemieckiej w partnerskim mieście Roth w Niemczech. Projekt współfinansowany przez Polsko-Niemiecką Wymianę Młodzieży oraz Urząd Miasta Racibórz obejmował w tym roku rzemiosło. Program wymiany pozwolił na poznanie historii, kultury, tradycji i obyczajów niemieckich partnerów oraz na praktyczne wykorzystanie umiejętności językowych.