Jeszcze przed pandemią, głośno było o ogólnopolskiej akcji “Planetobus”. To mobilne planetarium, na którego półokrągłym „suficie” widzowie oglądają pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów. W jasny dzień można zobaczyć niebo pełne gwiazd, poznać najciekawsze konstelacje, układy planet i inne obiekty astronomiczne, a także odwiedzić Międzynarodową Stację Kosmiczną i dowiedzieć się, co robią na niej astronauci.
Ze względu na szereg obostrzeń udało się pokazy jeszcze bardziej unowocześnić i dzięki technologii dotrzeć do szerszej grupy odbiorców zmieniając akcję na “e-Planetobus.”
Z inicjatywy naszego pana dyrektora M. Kalety, który zgłosił również naszą placówkę, udało się i nam wziąć udział w tej niecodziennej lekcji.
W ramach Programu Nauka dla Ciebie współfinansowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w dniu 22.03.22r. 80 uczniów z klas 3 wzięło udział w lekcjach online „e-Planetobus”. Tematyka gwiazd, planet, szeroko pojętego kosmosu, wśród dzieci zawsze budzi duże zainteresowanie. Tak też było w ten niecodzienny wtorek. W zaciemnionej pracowni komputerowej, przygotowanej jak kapsuła do wylotu w kosmos, zebrali się uczniowie poszczególnych klas. Punktualnie co 1,5 h łączyli się z nami online przedstawiciele Centrum Nauki Kopernik z Warszawy. Najpierw wyświetlało się gwieździste niebo, a na nim kolejne gwiazdozbiory. Podczas wykładu była ciągła interakcja wykładowców z widzami, którzy poprzez czat odpowiadali na zadawane im pytania, skojarzenia z gwiazdozbiorami itp. Po ciekawym wykładzie uczniowie mogli sobie wybrać, na którą planetę chcą polecieć i wtedy przemieszczając się wirtualnie w kosmosie mieli możliwość w dużym powiększeniu obejrzeć strukturę planet i zadawać naukowcom nurtujące ich pytania. Druga część wykładu odbywała się już poprzez platformę „MS Teams”. Każdy mógł zadać indywidualne pytanie, na które pracownicy Centrum Nauki Kopernik, na żywo starali się skrupulatnie odpowiedzieć. Poniżej kilka ciekawych pytań zadanych przez naszych uczniów:
Czy dzieci mogą polecieć na Księżyc?
Dlaczego ufoludki są zielone?
Jaka siła obraca kulę ziemską?
Kiedy będziemy mieszkać na Marsie?
Jak powstała Ziemia?
Co jest w środku Słońca?
Czy można wpaść do czarnej dziury?
Aby dzieci mogły wyobrazić sobie wielkość poszczególnych planet naukowcy zestawiali ze sobą kolejno owoce cytrusowe oraz ziarnka grochu. Aby wytłumaczyć orientacyjną odległość w kosmosie, planety zostały naniesione na mapę google, a dokładnie umiejscowione na naszym szkolnym patio, co zrobiło niesamowite wrażenie na dzieciach. Ta garść ciekawej wiedzy wraz z niecodziennymi emocjami na długo zostanie w pamięci uczniów.