Temat konkursu: Wieniec adwentowy -kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia.

Tworzenie wieńców adwentowych to piękny zwyczaj przekazywany z pokolenia na pokolenie, nawiązujący do niemieckiej tradycji związanej z adwentem, bowiem zwyczaj ten przywędrował do nas z Niemiec. Otóż pierwszy wieniec wykonał pewien ewangelicki nauczyciel i pastor, ks. Johann Hinrich Wichern, który w Hamburgu prowadził szkołę-przytułek dla sierot. Chcąc wprowadzić wyjątkowy nastrój do świetlicy, w której spotykano się na modlitwy, wykonał drewniany wieniec o średnicy 2 metrów. Umieścił na nim 24 świece, które symbolizowały kolejne dni adwentu. W Polsce wieniec adwentowy pojawił się po I Wojnie Światowej. Obecnie na wieńcu umieszcza się 4 świece oznaczające 4 niedziele adwentu. Świece zapalane kolejno w każdą niedzielę wskazują na upływ czasu, skracając oczekiwanie na Boże Narodzenie.

Celem konkursu jest pobudzenie wyobraźni, pomysłowości i aktywności twórczej uczniów, uwrażliwienie na tradycję bożonarodzeniową oraz upowszechnianie tradycji i kultury krajów niemieckojęzycznych.

Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów klas I-VI. Prace będą oceniane w dwóch kategoriach: I-III oraz IV-VI.

Zadaniem uczestników konkursu jest własnoręczne wykonanie wieńca adwentowego dowolną techniką. Można wykorzystać np. gałązki świerku, coś na podstawkę, 4 świece i ozdoby, np. szyszki, bombki, orzechy, kokardki, dzwoneczki, suszone pomarańcze itp.

Podpisane prace należy składać u nauczycieli j. niemieckiego do 4 grudnia.

Do oceniania prac zostanie powołana specjalna komisja. Każda praca zostanie nagrodzona odpowiednią uwagą pozytywną oraz dyplomem.

Wszystkie wieńce adwentowe będziemy mogli oglądać i podziwiać na korytarzu naszej szkoły.

Zachęcamy do udziału w konkursie!

Podobne wpisy