Szkoła Podstawowa nr 18 w roku szkolnym 2022/2023 brała udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „(Nie)zwykła matematyka”.
Projekt powstał w oparciu o aktualną Podstawę Programową i był odpowiedzią na często zadawane przez uczniów pytania „a do czego nam się ta wiedza przyda, po co się tego uczymy?”.
Głównym celem projektu było pokazanie uczniom jak wspaniałym i wszechobecnym przedmiotem jest matematyka, kształcenie inicjatywy i pomysłowości w rozwiązywaniu problemów oraz rozwijanie umiejętności wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce. Realizując zadania projektowe uczniowie doświadczali matematyki w życiu codziennym, ćwiczyli sprawność rachunkową, kreatywność, współpracę w grupie, myślenie logiczne. Projekt realizowany był w klasach 4 -8 na matematyce oraz na zajęciach kreatywnych. Uczniowie wykonywali różnorodne zadania matematyczne, nie zawsze związane bezpośrednio z ich wyobrażeniem o matematyce.
Ważnymi elementami projektu były: praca oparta na zasobach i umiejętnościach uczestników, elementy tutoringu, praca zespołowa nad starannie dobranymi problemami matematycznymi.
Zadania projektowe podzielone zostały na dziesięć modułów:
Moduł I: Co w trawie piszczy
Moduł II: Galeria sztuki
Moduł III: Matematyka inaczej …
Moduł IV: Nie tylko na planszy
Moduł V: Historyczne zmagania
Moduł VI: Świąteczna matematyka
Moduł VII: Kasa rządzi światem
Moduł VIII: Budujemy
Moduł IX: Przepyszna matematyka
Moduł X: Matematyka w podróży
Nauczyciele realizujący projekt sami decydowali o podziale zadań i terminie ich realizacji. Warunkiem otrzymania certyfikatu potwierdzającego udział szkoły w projekcie było zrealizowanie i przesłanie relacji co najmniej 15 zadań projektowych (uczniom Osiemnastki udało się zrealizować 37 zadań ! ) z 10 różnych modułów w terminie od 1 września 2022 do 1 czerwca 2023 oraz wypełnienie druku sprawozdania projektu.
Efekty zadań projektowych były prezentowane na fanpage naszej szkoły pod hasztagiem #niezwykłamatematyka
Szkolnym koordynatorem projektu była pani Iwona Kuźmicz.